Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w piątek w romańskiej Archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy - jednej z najstarszych na ziemiach polskich świątyni chrześcijańskiej.

Nagrodę im. Benedykta Polaka otrzyma światowej sławy astronom i astrofizyk ze Stanów Zjednoczonych prof. Charles Robert O'Dell, znany jako badacz mgławicy Oriona. Kapituła Nagrody podkreśla, że O'Dell od lat współpracuje z polskimi naukowcami, m.in. z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Drugi laureat to ksiądz Piotr Nawrot, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzykolog działający w Boliwii, a także odkrywca i propagator barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej. Nawrot jest specjalistą cenionym poza granicami Polski; w 2013 r. z rąk hiszpańskiej królowej Zofii otrzymał nagrodę za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej (Misiones de Chiquitos) w Boliwii.

Przyznano także dwa wyróżnienia honorowe – dla żeglarza polarnego i dowódcy jachtu "Selma" kapitana Piotra Kuźniara oraz dla rekordzisty w nurkowaniu i eksploratora jaskiń Krzysztofa Starnawskiego.

Ustanowiona w 2014 r. nagroda przyznawana jest co roku dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi. Jak podaje powołana przez przedstawicieli Oddziału Polskiego The Explorers Club, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Gminy Miejskiej Łęczyca oraz Starostwa Powiatu Łęczyckiego kapituła nagrody, laureaci to osoby, które mogą pochwalić się "wybitnymi osiągnięciami eksploracyjnymi i badawczymi na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie".

Ta cecha łączy ich z patronem nagrody - Benedyktem Polakiem, franciszkaninem, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245–1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Uczestnicy wyprawy przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji; działo się to na 50 lat przed powstaniem relacji z podróży Marco Polo.

O sukcesie poselstwa zadecydowała w dużym stopniu pomoc księcia Konrada Mazowieckiego i gości przebywających na jego dworze w Łęczycy; współczesne władze miasta nawiązują do tej tradycji. Po części oficjalnej uroczystości odbywa się przyjęcie na łęczyckim Zamku Królewskim.

W pierwszej, ubiegłorocznej edycji Nagrody, uhonorowani zostali: wybitny znawca i propagator kultury indyjskiej prof. Maria Krzysztof Byrski oraz prof. Nikolai Grube, niemiecki badacz kultur prekolumbijskich, promotor niemiecko-polskich badań nad kulturą Majów. Wyróżnienie odebrał podróżnik-kajakarz Aleksander Ludwik Doba. (PAP)