Na 4 maja w Sosnowcu zaplanowano rozpoczęcie planowanej na rok przebudowy liczącego ponad 4 km odcinka ul. 3 Maja. Jak akcentuje magistrat, ta najważniejsza arteria w mieście za ponad 24 mln zł zyska nowe: nawierzchnię, buspasy, przystanki, chodniki i drogi rowerowe.

To największy element prowadzonego przez miasto, przy wsparciu funduszy UE, projektu modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej za ok. 67 mln zł. Oprócz prac na ul. 3 Maja obejmuje on rozbudowę małych węzłów przesiadkowych (wraz z remontami przejść podziemnych i naziemnych), budowę sieci ścieżek rowerowych oraz wypożyczalni rowerów.

Samorząd podzielił prace związane z ul. 3 Maja na dwie części: pierwsza dotyczy samej ul. 3 Maja – od ul. Piłsudskiego do ul. Prusa/Blachnickiego. Tę część robót wykona za 24,3 mln zł Eurovia Polska. Drugą umowę – warty 2,4 mln zł kompleksowy remont wiaduktu nad ul. 3 Maja – w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego – Sosnowiec zawarł ze spółką Nowak-Mosty.

Prace na ul. 3 Maja rozpoczną się w czwartek. W ich pierwszym etapie drogowcy wyłączą z ruchu prawy pas jezdni w kierunku dzielnicy Środula, od tzw. ślimaka do zjazdu z ul. Narutowicza. Na czas remontu zostaną przeniesione przystanki autobusowe wraz z wydzieleniem zatoki. Roboty będą prowadzone z zachowaniem wjazdu i wyjazdu z ul. Zamkowej.

Docelowo przebudowa ul. 3 Maja obejmie całą szerokość drogi: w połowie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a w drugiej części – z trzema pasami w każdą stronę (na całej przebudowywanej długości w pasie między jezdniami znajduje się wydzielone, wyremontowane w ostatnich latach torowisko tramwajowe).

Wszędzie, poza skrzyżowaniami, jeden z wyremontowanych pasów będzie pełnił funkcję buspasa. Miasto wstępnie sygnalizowało wolę, aby poza autobusami miejskimi w godzinach ich kursowania, mogły nimi poruszać się jednoślady, taksówki i samochody osobowe, którymi jadą co najmniej trzy osoby.

Prócz nowej nawierzchni i nowej organizacji ruchu prace obejmą całą okoliczną infrastrukturę: chodniki, miejsca parkingowe (wraz z remontem parkingów przylegających dziś do ulicy), przystanki komunikacji miejskiej, a także drogi rowerowe (powstaną one od węzła z ul. Wawel/Parkową do Górki Środulskiej; częściowo pobiegną przez pobliski Park Sielecki).

Nowe drogi rowerowe powstające wzdłuż ul. 3 Maja uzupełnią sieć zaplanowanych w sosnowieckim projekcie 17 km tras rowerowych łączących ze sobą wypożyczalnie rowerów i komunikujących remontowane minicentra przesiadkowe.

Szacowana na 8,6 mln zł budowa 17 km tras rowerowych została podzielona na części obejmujące: ul. Andersa, 1 Maja i Mościckiego, ul. 3 Maja, ul. Wawel i Narutowicza, ul. Kresową – Piłsudskiego, ul. Naftową – Kościelną, Zegadłowicza i Jagiellońską, ul. Grota-Roweckiego i Orlą – Żeromskiego, a także al. Mireckiego.

Miasto wybrało już wykonawcę wypożyczalni rowerów. Wraz z zakończeniem budowy tras rowerowych w przyszłym roku firma Nextbike (prowadzi też od ponad dwóch lat podobną sieć w Katowicach, a od tego roku obecna jest w Gliwicach, Tychach i Pszczynie), ustawi w Sosnowcu za ok. 1,7 mln zł dziewięć zadaszonych wypożyczalni, w których znajdzie się 130 rowerów.

Ponadto, sosnowieckie przedsięwzięcie obejmuje przebudowę sześciu przejść podziemnych i dwóch naziemnych (wraz z okoliczną infrastrukturą przystankową) - w minicentra przesiadkowe. Prace te, o wartości ok. 15 mln zł, potrwają planowo do końca br.

Cały sosnowiecki projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej za 67 mln otrzymał ok. 56 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020.

Projekt jest częścią działań, które miasto prowadzi pod hasłem ograniczania problemu niskiej emisji – m.in. poprzez przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną i niskoemisyjnym transportem publicznym. Składają się na to – prócz działań społecznych i edukacyjnych – m.in. dopłaty do wymiany pieców przez mieszkańców, termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła w budynkach gminnych, gazyfikacja i uciepłownienie (przy współpracy spółek energetycznych).

Przy wsparciu 89,1 mln zł z RPO Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu kupuje też za prawie 130 mln zł 78 autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzy pierwsze autobusy elektryczne.(PAP)