Delegatów na konwencję powitał – po śląsku - lider śląskich struktur PO, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

„Nie obawiajcie się śląskości, nas Ślązaków i naszego języka, którego uznania z utęsknieniem oczekujemy od kilku pokoleń” - powiedział poseł, nawiązując do złożonego przez grupę posłów projektu o uznanie „ślonskij godki” za język regionalny; obecnie takim językiem jest już w Polsce kaszubski.

Tomczykiewicz podkreślił, że woj. śląskie to nie tylko Górny Śląsk, ale także Zagłębie, Śląsk Cieszyński, Żywiecczyzna, Podbeskidzie oraz ziemia częstochowska. „Nie ma w Polsce drugiego regionu tak różnorodnego jak współczesny Śląsk” - wskazał.

Zaapelował do działaczy Platformy ze wszystkich regionów o poparcie napisanego przez śląskich posłów projektu ustawy o aglomeracji, zgodnie z którą duże miasta Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego utworzyłyby śląsko-dąbrowski powiat metropolitalny, zamieszkany przez 2,5 mln osób.

„To dobra ustawa dla mieszkańców, która poprawi komfort życia. Niech będzie to inspirujący przykład dla innych metropolii w Polsce” - zachęcał Tomczykiewicz.

Podziękował też premierowi za działania na rzecz budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, zasilanych węglem. „To kluczowa dyskusja ze względu na bezpieczeństwo energetyczne , a także gwarancja miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego” - podkreślił wiceminister gospodarki. Projekt stał pod znakiem zapytania, jednak w ostatnich dniach PGE zapowiedziała powrót do tej inwestycji.