Proces pięciorga byłych urzędników dawnej gminy Centrum, którzy byli oskarżeni o korupcję z lat 90., zakończył się w piątek ich uniewinnieniem. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uniewinnił b. wiceszefa gminy Centrum Pawła Bujalskiego, b. radną i sekretarza gminy Ludwikę Wujec oraz troje innych b. urzędników. Wyrok jest nieprawomocny.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Krysztofiuk mówił, że zebrane przez prokuraturę informacje okazały się niewiarygodne i były zbierane wbrew regułom, z naruszeniem zasady obiektywizmu i zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podejrzanego. Dodał, że nie analizowano rozbieżności w zeznaniach. Według sędziego prokurator "nie panował do końca nad tą sprawą".

Sędzia podkreślił, że główna świadek oskarżenia Iwona Z. była leczona psychiatrycznie i ma skłonności do kłamstw, a jej zeznania były rozbieżne i niekonsekwentne. Dodał, że prokurator bezkrytycznie oparł się na jej zeznaniach co do Ludwiki Wujec, której "droga życiowa winna wskazywać daleko idącą powściągliwość prokuratora". Sędzia Krysztofiuk oświadczył, że zarzut wobec Wujec "nie miał prawa znaleźć się w akcie oskarżenia".(PAP)