W środę prezydent Katowic Marcin Krupa oficjalnie rozpoczął budowę basenu w dzielnicy Szopienice - przy ul. HalleraKonnej. Poza Szopienicami powstaną jeszcze baseny: w Ligocie-Zadolu - przy ul. Wczasowej oraz w Brynowie – przy ul. Kościuszki/Zgrzebnioka.

Krupa podczas środowej uroczystości nawiązał m.in. do wcześniejszych analiz dot. budowy jednego dużego parku wodnego. Miasto rozważało m.in. rentowność takich przedsięwzięć w innych miastach. Ostatecznie uznało, że lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie budowa basenów w kilku częściach miasta.

„Te inwestycje są tak rozlokowane, aby mieszkańcy różnych części miasta mieli do nich najdalej ok. 5 km” - przypominał w środę prezydent Katowic. Ma to m.in. zachęcać do aktywnego spędzania czasu jak najliczniej młodzież, rodziny i osoby starsze.

W każdej z ustalonych lokalizacji powstanie 25-metrowy basen z sześcioma torami i trybunami na ponad 100 osób, basen z atrakcjami wodnymi (np. bicze wodne, wiry) oraz basen do nauki pływania i rehabilitacji. Baseny uzupełnią zjeżdżalnie i jacuzzi. W pobliżu znajdą się saunaria.

W pozostałym zakresie obiekty będą nieco się różniły. Choć przy każdym basenie zaplanowano halę sportową i strefę siłowni/fitness, hala sportowa basenu na Brynowie będzie wyposażona pod kątem gimnastyki sportowej. Z basenu przy ul. Wczasowej będzie można wyjść na zewnątrz na teren rekreacyjno-plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness powstaną tam pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji i odnowy biologicznej.

Przy basenie w Brynowie ma powstać blisko 190 miejsc parkingowych, a przy pozostałych dwóch – po niespełna 100.

Czas realizacji wszystkich trzech umów to 22 miesiące od dnia ich podpisania (jak zaznaczył w środę Krupa – bez okresu zimowego). Baseny zatem powinny być ukończone przed wakacjami 2019 r.

Zostaną zrealizowane przez firmę NDI z Sopotu (Brynów, Szopienice-Burowiec) i - najprawdopodobniej ErBud (Ligota-Zadole). Umowy z firmą NDI zostały już podpisane i ich realizacja rozpoczęła się w środę. Umowa z firmą ErBud ma zostać podpisana w najbliższych dniach. W sumie inwestycje mają kosztować ok. 75 mln zł.

Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jedną z przedwyborczych deklaracji wyborczych prezydenta Katowic. Wśród już spełnionych są m.in. zwiększenie budżetu obywatelskiego i utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych. Inne - jak linia tramwajowa na południe miasta, budowa krytych basenów i centrów przesiadkowych – są w realizacji.(PAP)