Jak poinformował w czwartek PAP zastępca dyrektora Muzeum Janusz Marszalec, w ramach ogłoszonego przetargu placówka czeka do 18 kwietnia na zgłoszenia chętnych polskich i zagranicznych firm czy konsorcjów. Spośród zgłoszeń wybranych zostanie maksymalnie dziesięć, których autorzy zostaną zaproszeni do złożenia konkretnych ofert cenowych.

O wyborze firm dopuszczonych do składania ofert cenowych decydować będzie głównie dobra kondycja finansowa zgłaszającego oraz dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych prac.

Muzeum szacuje, że wykonanie wystawy głównej będzie kosztować ponad 37 mln zł (bez VAT). Prace będą polegały m.in. na wykonaniu wszystkich stałych elementów ekspozycji: ścian, detali podwieszanych, modeli, stanowisk multimedialnych itp. Zwycięzca będzie też musiał wykonać instalacje techniczne oraz zakupić i zamontować urządzenia multimedialne, oświetleniowe i teletechniczne. Będzie miał półtora roku na realizację prac.

Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”.

Projekt ekspozycji przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję wystawy. Motywując wybór zwycięzcy jury podkreślało wówczas, że Belgowie przedstawili ciekawe i oryginalne pomysły pozwalające przy tym na dużą elastyczność w ostatecznym urządzeniu wystawy. „Elastyczność była dla nas bardzo istotna, bo w momencie opracowywania koncepcji dopiero zbieraliśmy eksponaty na wystawę i jej ostateczny kształt był modyfikowany pod kątem kolejnych pamiątek, jakie do nas trafiały z szuflad, strychów itp.” – podkreślił w rozmowie z PAP Marszalec.

Wśród ciekawych elementów, które znalazły się w ostatecznym projekcie jest m.in. sala z podwieszoną pod sufitem olbrzymią swastyką rzucającą na zwiedzających cień. Na ekspozycji znajdzie się też potężna – kilkumetrowej wysokości, ściana ze zdjęciami ofiar II wojny światowej. W muzealnym wnętrzu odtworzone zostaną również dwie miejskie uliczki: jedna w przedwojennej formie, druga – ze zniszczeniami spowodowanymi przez działania wojenne i sowieckim czołgiem jako symbolem nowego porządku wprowadzonego po zakończeniu wojny.

Jak zaznaczył Marszalec, urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tylko tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi. „Na wystawie znajdzie się część poświęcona m.in. holocaustowi czy zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy w polskim muzeum będzie kompleksowo pokazana kwestia wołyńska” – wyjaśnił Marszalec dodając, że osobno omówione zostanie także Polskie Państwo Podziemne ze wszystkim aspektami jego działalności.

Na wystawie znajdzie się też tzw. kącik dziecięcy. Zdecydowano, że złożą się na niego trzy pomieszczenia prezentujące warszawskie mieszkania w różnych momentach wojny – w 1939, 1943 oraz 1944 r.

Finansowane z państwowych funduszy Muzeum II Wojny Światowej powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Na powierzchni – zgodnie z projektem przygotowanym przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Prace przy pierwszym etapie budowy placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. W ich ramach powstaje tzw. suchy wykop - zanurzona w ziemi betonowa wanna, w której znajdzie się podziemna część muzeum. Ta część prac powinna zakończyć się do połowy roku, kiedy to zaplanowano pozostałe prace, w tym naziemne; powinny one potrwać do początku 2016 r.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także miejsce przeznaczone na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki oraz centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Placówka już dziś prowadzi badania naukowe i działalność wydawniczą, a także różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. (PAP)

aks/ dym/ jbr/