„Sztandar jest symbolem, a symbole są potrzebne nam wszystkim, one wyznaczają pewien rytm życia, podwyższają wagę różnych wydarzeń. Przecież ten sztandar będzie państwu towarzyszył w uroczystościach 300-lecia miasta Suwałki” – powiedział podczas uroczystości Bronisław Komorowski.

Akt nadania sztandaru uchwaliła w sobotę rano rada miejska w Suwałkach. Potem odbyła się msza święta w konkatedrze pw. Św. Aleksandra, skąd sztandar został przeniesiony do Parku Konstytucji 3 maja. Tam prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył go prezydentowi Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi.

"Jesteśmy dumni, że sztandar naszego miasta otrzymujemy z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polski, to zaszczyt dla Suwałk i wszystkich jego mieszkańców" - powiedział Renkiewicz. Dodał, że sztandar jest ważnym symbolem dla miasta i będzie towarzyszył przy wielu ważnych uroczystościach.

Prezydent Suwałk powiedział, że akt nadania sztandaru Suwałkom jest przygotowaniem miasta do obchodów 300-lecia istnienia Suwałk, które powstały w 1720 roku. Na awersie sztandaru widnieje orzeł biały na czerwonym tle. Na rewersie, na tle niebieskim znajduje się herb Suwałk z datą 1720 – założenia miasta. W głowicy drzewca umieszczona jest data 2013 – rok ustanowienia sztandaru. Na koniec uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

„Sztandar nie tylko skupia ludzi, ale także uczy współdziałania, uczy wspólnoty, dlatego jestem pewien, że ta uroczystość przyczyni się do tego, że Suwałki będą potrafiły wydobyć z własnej społeczności energię na rzecz pracy wspólnej” - powiedział prezydent RP.

Komorowski dodał, że dobrze ocenia przemiany po 1989 roku, bo – według badań – Polacy czują się bezpiecznie oraz są zadowoleni z tego gdzie mieszkają. "Są medialne podmuchy, zacietrzewione słowa, że wszędzie jest katastrofa, ale każdy Polak, mieszkaniec Suwałk wie, że tu mieszka się, tu żyje się dobrze".

Po uroczystościach Bronisław Komorowski wyszedł do mieszkańców Suwałk zgromadzonych na Suwalskim Jarmarku Folkloru. Prezydent fotografował się z nimi oraz robił zakupy, kupił m.in. kwas chlebowy oraz czerwonego lizaka w kształcie serca.