Miasto wesprze 39 projektów artystycznych i 12 wyjazdów promujących poznańskich twórców poza Polską. Łącznie na konkurs zgłoszono 145 propozycji, które zostały ocenione przez komisję.

Najwyższe dofinansowanie otrzymał poznański festiwal filmu i muzyki Transatlantyk, który organizowany jest przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka; fundacja Transatlantyk wnioskowała o ok. 3,2 mln zł. Większość zgłoszonych wniosków dotyczyła o wiele mniejszych kwot – rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł; najmniejsze dofinansowanie wyniosło 3,1 tys. zł.

Dotacje z budżetu miasta trafiły na bardzo różne projekty. Dofinansowania otrzymały festiwale muzyki popularnej takie jak: Spring Break, Enter i Nordic Jazz, a także muzyki poważnej: Poznańska Wiosna Muzyczna, Nostalgia, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego. Na liście znalazł się też m.in. konwent miłośników fantastyki Polcon, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, a także projekty dla dzieci – koncerty z cyklu Speaking Concerts i festiwal Sztuka Szuka Malucha.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w piątek na konferencji prasowej podkreślił, że nie wprowadzał żadnych korekt do ustaleń komisji. „Nie będę ukrywał, że bardzo mnie cieszy efekt tej pracy i podział środków” – dodał Jaśkowiak.

Prezydent podał kilka przykładów projektów docenionych w konkursie. Jednym z nich jest Aktywator, czyli nowa odsłona poznańskiego KontenerArtu. Z kolei Chór Dziewczęcy „Skowronki” otrzymał dofinansowanie na występ w nowojorskiej Carnegie Hall. „To wielkie wyróżnienie dla Poznania i dobra inwestycja w młodzież” – uważa prezydent Poznania.

Poznań chce w tym roku przeprowadzić jeszcze trzy konkursy z dotacjami na przedsięwzięcia kulturalne. Do 6 lutego rozstrzygnięte zostaną konkursy na projekty związane z pamięcią i dziedzictwem, w tym z okazji 1050-lecia Chrztu Polski - jego pula to 966 tys. zł; oraz na projekty wydawnicze - 180 tys. zł; a także edukację kulturalną i poprawę jakości przestrzeni publicznej - 683 tys. zł.

Decyzję o przyznaniu dotacji podjęła komisja złożona z przedstawicieli prezydenta miasta oraz reprezentantów organizacji pozarządowych i dwóch ekspertów. W 2014 r. w tym samym konkursie przy podobnej kwocie udzielono 19 dotacji. (PAP)