Na razie zweryfikowane i podane na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku są wyniki pięciu komisji powiatowych. Nigdzie nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji, wymagany (po podliczeniu wszystkich głosów) do tego, by referendum było ważne.

Potwierdzone zostały - uzyskane wcześniej przez PAP w komisjach miejskich - wyniki referendum w Białymstoku, Suwałkach i Łomży, czyli w trzech największych miastach w regionie, gdzie w sumie uprawnionych do głosowania było ponad 329 tys. osób - ponad jedna trzecia wszystkich uprawnionych do głosowania w województwie podlaskim.

W Białymstoku frekwencja była najwyższa i wyniosła 23,7 proc. W Suwałkach w referendum wzięło udział 6,29 proc. uprawnionych, zaś w Łomży 2,36 proc. Zatwierdzone przez komisję wojewódzką są już również wyniki z powiatu zambrowskiego, gdzie frekwencja wyniosła 6,22 proc., oraz z powiatu monieckiego, gdzie wyniosła 12,7 proc.

We wszystkich komisjach zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za budową w województwie regionalnego portu lotniczego.

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie oficjalny wynik referendum. Komisja województwa w Białymstoku wciąż czeka na protokoły z niektórych powiatów. (PAP)

rof/ mmi/