Dodała, że przygotowania do Mistrzostw skupiły się głównie na tym, aby kibice mogli sprawnie i bezpiecznie przekroczyć granicę z Ukrainą. „Dlatego m.in. na każdym przejściu granicznym w województwie: w Medyce, Korczowej i Krościenku będą ustawione specjalne moduły. W skład każdego wejdzie: patrol policyjny, bojowy wóz strażacki, punkt medyczny stworzony przez wojsko oraz karetka pogotowia” - poinformowała wojewoda.

Szpitale, które znajdują się wzdłuż drogi krajowej nr 4, prowadzącej do granicy z Ukrainą, będą pracować w podwyższonej gotowości. Wojewoda podjęła również decyzję o przeniesieniu na czas Euro bazy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka do Rzeszowa.

Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu Piotr Daniel powiedział, że dla kibiców przygotowane zostały specjalne „zielone pasy Euro”, dzięki którym będą mogli łatwo i szybko przekroczyć granicę. „Oczywiście, jeśli nie będą mieli nic do oclenia” - dodał.

Zaznaczył, że dostępne są już ulotki, w których jest informacja o tym, jakie towary i w jakich ilościach można wwieźć do UE i na Ukrainę.

„Staraliśmy się dotrzeć z nimi do miejsc, w których kibice będą mieszkać, czyli hoteli i pensjonatów w całym kraju. Są też ustawione billboardy przed granicą z tą informacją. W internecie dostępny jest w kilku językach +wirtualny przewodnik+, który pokazuje, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy i jak wygląda sama odprawa” - dodał Daniel.

Zdaniem komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu płk. Waldemara Skarbka największym problemem dla kibiców podróżujących na Ukrainę może okazać się kwestia posiadania paszportu. "Wiele osób, szczególnie w zachodnich krajach UE, nie ma świadomości, że potrzebny jest paszport, aby wjechać na Ukrainę” - dodał.

Skarbek zaznaczył, że według wstępnych szacunków granicę może przekraczać ok. 12 tys. kibiców na jeden mecz, odbywający się na Ukrainie. „Będziemy musieli podwoić liczbę odprawianych osób, aby ruch odbywał się płynnie. Dlatego pomagać nam będą funkcjonariusze przeniesieni z innych jednostek w kraju, a także z innych krajów UE” - powiedział.

Według szacunków policji na Podkarpaciu mieszkać będzie ok. 900 kibiców, głównie Niemców. Reprezentacja tego kraju będzie rozgrywać mecze na Ukrainie. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

huk/ bno/ woj/