Minister sportu Andrzej Biernat poinformował na konferencji prasowej w Rzeszowie, że porozumienie dotyczy programów „Mały mistrz”, „Multisport” i „Umiem pływać”.

„To programy dla dzieci ze szkół podstawowych. Współfinansujemy je we współpracy z wojewódzkimi i lokalnymi samorządami. Dzięki nim chcemy wykorzystać +złoty wiek+ rozwoju dzieci i zaszczepić w nich miłość do uprawiania sportu; wyrobić w nich nawyk uprawiania sportu przez całe życie. Mam nadzieję, że z dzisiejszych siedmiolatków, ośmiolatków wyrosną w przyszłości mistrzowie” - dodał.

Minister sportu zapowiedział jednocześnie, że we wrześniu ruszy pilotażowy program dla młodzieży z gimnazjów. „Zachęcać będziemy młodych ludzi do uprawiania lekkoatletyki. Liczę, że od przyszłego roku szkolnego program ten będzie realizowany we wszystkich placówkach w kraju” - powiedział Biernat.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl ocenił, że sport nie tylko rozwija zdolności dzieci, ale wpływa też na ich zdrowie, kiedy są już dorośli. Jak mówił, przy takich programach, jak te wprowadzane przez resort sportu, problemem zawsze są pieniądze. „Dlatego cieszę się, że możemy to robić (...) razem z ministerstwem sportu i lokalnymi samorządami” - dodał.

Jednym z programów, który skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, jest „Mały mistrz”. Główną jego ideą jest zachęcenie uczniów klas I-III do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej. Celem programu jest też podniesienie atrakcyjności zajęć, wzmocnienie roli nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciela wychowania fizycznego.

Kolejnym programem jest „Umiem pływać”, skierowany do uczniów klas III szkoły podstawowej. Natomiast program „Multisport” przeznaczony jest dla dzieci z klas IV-VI. Projekt zakłada powszechny udział dzieci i młodzieży w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, na których poznają kilka dyscyplin sportowych. (PAP)

huk/ agz/ gma/