Z powodu braku perspektyw na zrealizowanie tego zamówienia, płocka Komunikacja Miejska, która jest spółką gminną, zerwała kontrakt z Projekt Parking – poinformował w środę Urząd Miasta Płocka. Jak podano, z tytułu kar umownych poznańska spółka będzie musiała zapłacić 164 tys. zł.

W związku z odstąpieniem od umowy ze spółką Projekt Parking, płocka Komunikacja Miejska ogłosi wkrótce nowy przetarg na dostawę parkomatów.

 

„Zrealizowanie nowego kontraktu, z nowym, wyłonionym w przetargu partnerem, pozwoli nam wprowadzić Strefę Płatnego Parkowania najpóźniej do połowy listopada” – zapowiedział Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta. Zaznaczył przy tym, iż dokładny termin wskażą tamtejsi radni, po zapoznaniu się z wynikami przetargu, gdyż do nich należy wyłącznie decyzja o wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania.

„Na polskim rynku jest kilka firm zajmujących się produkcją i dostawą parkomatów, więc nie powinno być podobnych problemów jak te, które wystąpiły w przypadku kontraktu z Projekt Parking” – ocenił Woźniak.

Zgodnie z przyjętą pod koniec stycznia przez radnych Płocka uchwałą w sprawie ustalenia tam Strefy Płatnego Parkowania i obowiązujących na jej obszarze opłat, strefa miała ruszyć 1 sierpnia. Ogłoszony wcześniej przez tamtejszą Komunikacje Miejską przetarg na dostawę 45 parkomatów oraz ich obsługę serwisową przez 5 lat, w którym uczestniczyły cztery podmioty, wygrała spółka Projekt Parking z Poznania. Wartość umowy wyniosła ponad 1,6 mln zł. Była to najkorzystniejsza oferta w postępowaniu przetargowym.

 

„Skorzystaliśmy z zapisów umowy, które w sytuacji, gdy wykonawca nie jest w stanie jej zrealizować, daje prawo odstąpienia od niej z winy wykonawcy” – powiedział PAP prezes płockiej Komunikacji Miejskiej Janusz Majchrzak, pytany o powody zerwania kontraktu z Projekt Parking. Dodał, iż Projekt Parking wyjaśnił w ostatnim czasie, iż nie jest w stanie zrealizować całości umowy, dotyczącej wyposażenia Strefy Płatnego Parkowania „w związku z problemami technicznymi”.

 

Szef płockiej Komunikacji Miejskiej zapowiedział, że nowy przetarg obejmował będzie identyczny zakres zamówienia, co poprzednio, czyli dostawę parkomatów oraz ich obsługę serwisową. „Chcemy jak najszybciej przygotować postępowanie przetargowe. Myślę, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku dni. Naszym zamierzeniem jest, by przetarg rozstrzygnąć jeszcze w sierpniu. Realizacja umowy planowana jest w możliwie krótkim czasie, mniej więcej dwóch miesięcy” – powiedział Majchrzak.

 

W ramach przygotowań do uruchomienia, jak zakładano wcześniej - z początkiem sierpnia, Strefy Płatnego Parkowania w Płocku dotychczas oznakowano na jej obszarze ulice i miejsca parkingowe, uruchomiono też specjalne biuro, a część mieszkańców miasta wykupiła już abonamenty. Jak poinformował obecnie płocki Urząd Miasta, biuro pozostanie czynne, a wykupione wcześniej abonamenty zachowają ważność. (PAP)