Przewodniczący rady powiatu olsztyńskiej PO Jan Tandyrak poinformował PAP, że w poniedziałek po południu zdecydowano, że kandydatami na wiceprezydentów Olsztyna z ramienia tej partii są Jarosław Marek Słoma (I zastępca) oraz Bogusław Szwedowicz (II zastępca). Słoma, który w poprzedniej kadencji samorządu był wicemarszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego, ma odpowiadać w olsztyńskim magistracie za oświatę, kulturę i sport, a jego kandydaturę od dawna akceptował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Wybór drugiego wiceprezydenta Olsztyna od kilku tygodni był kością niezgody między PO a Grzymowiczem, który nie zaakceptował dwóch zgłoszonych przez PO kandydatów (radnego Tomasza Głażewskiego oraz byłego policjanta Wiesława Kapuścińskiego). W związku z tym PO podjęła nawet uchwałę o odstąpienia od koalicji z Grzymowiczem, ale w wyniku długich rozmów zapadła decyzja o utrzymaniu dotychczasowego wiceprezydenta Bogusława Szwedowicza.

"Zdecydowaliśmy, że Szwedowicz powinien dokończyć najważniejszą miejską inwestycję, czyli budowę linii tramwajowej" - powiedział PAP Tandyrak i dodał, że Szwedowicz ma piastować to stanowisko przez rok, bo do tego czasu ma zostać zakończona ta inwestycja. Tandyrak nie sprecyzował, czy po tym okresie PO wycofa poparcie dla Szwedowicza, czy też on sam zostanie zobowiązany do złożenia rezygnacji.

Kandydatura Szwedowicza jest o tyle zaskakująca, że nie jest on członkiem PO, a wcześniej rada powiatu podjęła uchwałę, że wiceprezydentami mają być osoby należące do PO.

"Szwedowicz jest gwarantem tego, że budowa linii tramwajowej zakończy się o czasie"- powiedział PAP członek rady powiatu PO Robert Szewczyk i dodał, że mimo braku przynależności do PO partia ta nie miała do Szwedowicza zastrzeżeń. "A inwestycja tramwajowa wchodzi w kluczową fazę, bo roboty mają się zacząć w śródmieściu. Ważne, by nadzorował je ktoś, kto ma podjęcie o tej inwestycji"- podkreślił Szewczyk.

w związku z tym, że propozycje na wiceprezydentów z ramienia PO zaakceptował Piotr Grzymowicz na wtorek planowane jest podpisanie umowy koalicyjnej, o czym we wtorek wieczorem poinformowała PAP rzecznik prasowa ratusza Aneta Szpaderska. We środę zaś zaplanowano sesję budżetową miasta.

Szewczyk powiedział PAP, że członkowie rady powiatu zdecydowali, że umowa koalicyjna ma być podsumowywana po każdym roku jej obowiązywania. Kolejne szczegóły tej umowy mają być podane we wtorek.

Rada Miasta Olsztyna liczy 25 osób. Ośmiu radnych ma PO, siedmiu PiS; po cztery - komitety Grzymowicza i Czesława Małkowskiego; po jednym mandacie zdobyły PSL oraz komitet popieranego przez SLD Andrzeja Ryńskiego.

Ponieważ PO zawarło w mieście porozumienie z PSL, także radna tej partii jest liczona jako "koalicyjny głos". (PAP)