Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka Gdańskich Inwestycji Komunalnych (inwestor zastępczy miasta Gdańsk) poinformowała w piątek, że został ogłoszony przetarg na budowę linii tramwajowej na odcinku od ul. F. Rakoczego do ul. Myśliwskiej na osiedlu Morena w Gdańsku. Inwestycja ma być zrealizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap III B. Oferty mogą być składane do 21 lipca. W przetargu o wyborze wykonawcy w 100 proc. zdecyduje cena.

Według projektu, tramwaje mają się zatrzymywać na dwóch przystankach, roboczo nazwanych: Budapeszteńska oraz Myśliwska. Na osiedlu Morena mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób. Według specjalistów, budowa nowej linii łączącej Morenę ze Śródmieściem i z Wrzeszczem przyczyni się do wzrostu liczby osób korzystających z publicznego transportu.

Zadanie obejmuje budowę dwutorowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Bulońskiej wraz z odwodnieniem i budową sieci trakcyjnej, przebudowę infrastruktury wzdłuż realizowanej linii tramwajowej wraz ze skrzyżowaniami ulic przylegającymi do trasy tramwajowej (przebudowa skrzyżowań, przejść dla pieszych, przystanków, chodników, dróg rowerowych, zatok autobusowych), budowę przejazdów rowerowych i chodników oraz przebudowę oświetlenia.

Linia ma powstać w ciągu 11 miesięcy od daty podpisania umowy. To oznacza, że istnieje szansa na jednoczesne uruchomienie obu odcinków tramwajowych (także budowanego obecnie odcinka Siedlce-PKM Brętowo, który ma być gotowy do września 2015 r.) oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Linia z Siedlec dochodzi do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej „Brętowo”.

W minionych kilku latach w ramach programu modernizacji gdańskich torowisk wyremontowano lub zbudowano w sumie ok. 100 km torów (powstała np. linia tramwajowa Chełm-Świętokrzyska).

Budowa nowej linii na Morenę jest częścią Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej III B, szacowanego na ponad 261 mln zł. Poza kosztami budowy nowej linii, kwota obejmuje też zakup pięciu tramwajów do obsługi nowej linii oraz zrealizowaną już przebudowę torowiska wzdłuż ul. Jana z Kolna w Gdańsku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez UE.

(PAP)