"Pełnienie obowiązków dyrektora szpitala zarząd powiatu powierzył Andrzejowi Jarzębowskiemu – zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno–administracyjnych Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie" - powiedziała PAP rzeczniczka Małgorzata Nosowicz.

Dodała, że przyjmując rezygnację dyrektora starostwo spełniło najmocniej artykułowane żądanie środowiska lekarskiego. Jak zaznaczyła, dotychczasowy dyrektor szpitala ustąpił, ale zarząd powiatu uważa jego pracę oraz starania za „słuszne i skuteczne”; w związku z tym, rozpoczęty w szpitalu program restrukturyzacji, ma być kontynuowany. Tej sprawie mają być poświęcone rozmowy z lekarzami.

Personel lekarski Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej nie chce zmian w zbiorowym układzie pracy. W ramach protestu 33 z ok. 70 lekarzy postanowiło odejść. Ich zdaniem zaakceptowanie nowego regulaminu oznacza m.in. niższe pensje. Władze szpitala przekonywały, że zmiany w obowiązującym od marca zbiorowym układzie pracy są konieczne, by zadłużona na ok. 30 mln zł lecznica mogła funkcjonować lepiej.

Władze szpitala od roku wdrażały program naprawczy lecznicy; zmiany dotyczą organizacji pracy szpitala. Zlikwidowano m.in. stanowiska zastępców ordynatorów i pielęgniarek oddziałowych – osoby wyznaczone dostają pieniądze za pełnienie dodatkowych obowiązków jedynie w razie nieobecności szefów oddziałów. Zredukowano też liczbę szpitalnych łóżek.

W piątek starostwo w Skarżysku-Kamiennej zgłosiło gotowość odwołania dyrektora szpitala dla dobra pacjentów. W zamian oczekuje od lekarzy, którzy złożyli wymówienia, powrotu do pracy na nowych warunkach płacowych. Jeżeli lekarze nie wycofaliby wymówień, to weszłyby one w życie 1 czerwca.

Obowiązujący wcześniej w szpitalu pracowniczy układ zbiorowy, był niekorzystny dla lecznicy, „archaicznie” skonstruowany i zawierał zapisy, które generowały „olbrzymie", nie zawsze uzasadnione koszty, a w konsekwencji zadłużenie – twierdził dyrektor, który odszedł.

Skarżyski szpital funkcjonuje od 1959 r. Zatrudnia 590 osób. Leczy pacjentów w ramach oddziałów i działów: wewnętrznego, chirurgii, urazowo-ortopedycznego, pediatrycznego, neurologicznego, położniczo-ginekologicznego, neonatologicznego, otolaryngologicznego i rehabilitacji. (PAP)

mch/ pz/