Siatkarska mistrzyni Europy z 2003 roku (obecnie poseł) oraz były zapaśnik (obecnie senator) mają nadzieję, że uda im się namówić łodzian do tego, by na inwestycje sportowe przeznaczyli jak największą część tzw. budżetu obywatelskiego.

„Jestem bardzo zadowolona z tego, że taki budżet powstał. Teraz zależy mi na tym, aby jak najwięcej pieniędzy z tej puli wykorzystano pod kątem sportowym” – powiedziała Niemczyk.

Dodała, że głównie chodzi jej o rozwój infrastruktury związanej z szeroko pojętą rekreacją. Zdaniem Niemczyk w łódzkich parkach, a także na osiedlach brakuje m.in. boisk do badmintona, stołów do ping-ponga, torów do gry w bule oraz ścieżek do biegania i nordic-walking.

„Ubogie pod tym względem są zwłaszcza Nowosolna, Stare Złotno, Andrzejów, Stare Polesie a także centrum miasta. Budżet obywatelski jest okazją do zmiany tego stanu” – powiedziała Niemczyk.

Podobnego zdania jest Grubski. Podkreślił, że budżet obywatelski otwiera furtkę do sfinansowania wielu inwestycji, których do tej pory nie można było zrealizować. „W zwykłym budżecie nie było na to pieniędzy, a urzędnicy spychali pewne tematy na bok” – wyjaśnił Grubski.

Dodał, że oprócz infrastruktury rekreacyjnej w wieloletniej perspektywie z budżetu obywatelskiego można by było również wybudować kilka sal gimnastycznych.

„W Łodzi nie wszystkie szkoły posiadają takie sale. To duży problem, bo klimat mamy taki, że nawet dysponując +Orlikiem+ szkoła zimą nie może prowadzić zajęć sportowych. A taka sala służyłaby przecież nie tylko uczniom, ale również okolicznym mieszkańcom” – powiedział Grubski.

Propozycje inwestycji, które zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego mieszkańcy Łodzi mogą składać do 28 czerwca. Wnioski muszą być podpisane przez co najmniej 15 osób. Po wstępnej weryfikacji oraz zaopiniowaniu inwestycji, pod koniec września, mieszkańcy w publicznym głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2014 rok.

„Jako byli sportowcy mamy nadzieję, że obywatele skoncentrują się nie tylko na chodnikach, trawnikach i ławkach, ale pomyślą również o sporcie i rekreacji” – powiedział Grubski.

Projekty będą podzielone na dwie grupy. Jedna dotyczy pięciu rejonów (dzielnic) miasta, druga - całej Łodzi. W sumie do wykorzystania jest 20 mln zł (po 3 mln zł na każdą dzielnicę i 5 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie).

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, radni podjęli w ub. roku.(PAP)

duk/ co/