To już trzeci budżet obywatelski w Łomży. W dotychczasowych edycjach wybrano do realizacji dziesięć projektów.

W tym roku do podziału między trzy strefy Łomży: Południe, Centrum i Łomżycę przeznaczono 1,1 mln zł. Jak informuje magistrat, każda z nich otrzyma 30 proc. całości ustalonej kwoty, a pozostałe 10 proc. stanowić będzie rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Do budżetu można było zgłaszać projekty inwestycyjne; do magistratu wpłynęło 40 propozycji. Po ocenie formalnej wniosków do głosowania zakwalifikowano 30 z nich. Większość propozycji dotyczy budowy chodników, parkingów oraz siłowni "pod chmurką". Wśród pomysłów jest też m.in. powstanie parku dla psów, budowa sceny w jednym z parków, umieszczenie płaskorzeźb z "łomżyńskimi jelonkami" w różnych częściach miasta czy sekundniki na skrzyżowaniach.

Na projekty głosować może każdy mieszkaniec Łomży, który ukończył 16 lat; maksymalnie wybiera się trzy propozycje. Karty do głosowania można wypełniać przez internet lub w wersji papierowej

Głosowanie potrwa do 25 marca. Zwycięskie projekty mieszkańcy poznają 8 kwietnia. Ich realizacja rozpocznie się w tym roku.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Łomży do podziału było 300 tys. zł, a mieszkańcy wybrali dwie inwestycje - spośród 28 pomysłów. Natomiast w ubiegłym roku, do podziału był 1 mln zł, do realizacji wybrano osiem zadań spośród 24 zgłoszonych projektów. (PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Finanse samorządowe po 25 latach samorządności. Diagnoza i perspektywy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł