„Rozmieściliśmy te cytaty i wspólnie będziemy głośno czytać fragmenty pism i wystąpień, ponieważ chcemy, aby ludzie sięgali do jego dzieł i odkrywali dla siebie drogowskazy w tym, co nam zostawił święty Jan Paweł II” – powiedział PAP organizator akcji ks. Mirosław Ładniak.

„Chodzi o to, by wykorzystać emocje, które są po kanonizacji, bo one szybko opadają” – dodał.

Ze stopni lubelskiego ratusza prezydent miasta Krzysztof Żuk przeczytał fragment encykliki Centesimus Annus, odnoszący się do właściwego funkcjonowania demokracji. „Tu mowa o demokracji takiej, która jest formą budowania aktywności obywatelskiej i podmiotowości obywateli. Jestem gorącym zwolennikiem państwa obywatelskiego, tak jak i Lublina obywatelskiego, nasze działania zmierzają do tego, by każdy mógł się czuć podmiotem, a nie przedmiotem polityki” – powiedział Żuk.

Żuk przypomniał, że Jan Paweł II został honorowym obywatelem Lublina, przez wiele lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podkreślił, że akcja czytania fragmentów jego dzieł jest ważna szczególnie dla młodych mieszkańców miasta. „Tego dorobku nie możemy zmarnować, to ważne zwłaszcza dla tych młodych pokoleń, które nie pamiętają, a na pewno nie tak emocjonalnie odbierają pontyfikat Jana Pawła II jak starsi” – dodał Żuk.

Wśród czytających była piłkarka ręczna, reprezentantka Polski Alina Wojtas, która przedstawiła fragment przemówienia wygłoszonego przez Jana Pawła II na spotkaniu ze sportowcami w Watykanie w 2000 r. „Papież mówił wtedy, że sport to nie jest walka, która ma sprawić ból drugiemu człowiekowi, ale to pozytywna relacja, pomagająca ludziom otwierać się, dostrzegać w sobie to, co jest dobre” – powiedział Wojtas.

„Nie mogłam uczestniczyć w uroczystościach kanonizacji, grałam mecz. Moi rodzice byli w Łagiewnikach, było tam mnóstwo ludzi, byli pod wielkim wrażeniem, jak ludzie potrafią się jednoczyć. Chcę coś zrobić, aby to nie było chwilowe. Przyznam się, że dotychczas nie sięgałam często do pism Jana Pawła II, teraz się to zmieni” – dodała Wojtas.

Fragmenty tekstów Jana Pawła II czytali też: wiceprezydent Lublina Monika Lipińska, dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki, dziennikarka TVP Lublin Anna Dąbrowska, piłkarka ręczna Aleksandra Baranowska.

Jak poinformował ks. Ładniak, na tablicach ustawionych na ulicach Lublina, na przystankach komunikacji miejskiej i w autobusach umieszczonych zostało 120 cytatów z przemówień, encyklik i innych pism Jana Pawła II. Co kilka dni powtarzane ma być publiczne czytanie fragmentów przez znane osoby. Kilkudziesięciu wolontariuszy odtwarzać będzie na ulicach z magnetofonów przemówienia wygłoszone przez papieża do Polaków. „Ma to być okazja do porozmawiania o Janie Pawle II, o tym, co nam zostawił” – zaznaczył ks. Ładniak.

Akcja potrwa do święta Bożego Ciała.(PAP)