Strategia, opracowana wspólnie przez graniczące ze sobą regiony, jako główne zadania wskazuje wspieranie rozwoju gospodarczego, turystyki, rozbudowę infrastruktury granicznej łącznie z siecią dróg dojazdowych oraz współpracę w zakresie, kultury i edukacji, a szczególnie wyższych uczelni.

„To jest ewenement w skali Polski. Nikt dotychczas takiej strategii, gdzie partnerami są regiony po obu stronach granicy aż z trzech państw, nie przygotował i nie realizował” – powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Wspólna strategia ma ułatwić pozyskiwanie funduszy europejskich. W ostatniej perspektywie finansowej do tych czterech regionów trafiło 50 mln euro z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa. „Zwiększymy znakomicie szansę pozyskania pieniędzy dla tych, którzy w obszarze tych czterech regionów będą chcieli realizować wspólne projekty” – powiedział Hetman.

Jego zdaniem konflikt na Ukrainie nie może przerywać regionalnej współpracy. „Zapalna sytuacja na szczęście nie ma miejsca w zachodniej Ukrainie (…). Ta strategia jest z naszej strony sygnałem, że rozumiemy trudności, ale bez względu na to jaka jest wewnętrzna sytuacja Ukrainy, tutaj w obszarze współpracy transgranicznej będziemy realizować zadania na rzecz społeczności lokalnych” – zaznaczył Hetman.

Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Petro Kołodij oraz przewodniczący Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Grigorij Pustowit dziękowali za wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę i podkreślali, że współpraca regionalna buduje lepszą przyszłość i przybliża Ukrainę do Unii Europejskiej.

„Niestety nasza droga do Unii Europejskiej okazuje się dużo bardziej skomplikowana - prowadzi przez wojnę. Na wschodnich i południowych granicach sytuacja jest bardzo niespokojna, giną ludzie, panuje chaos, ale jesteśmy przekonani, że potrafimy pokonać te przeszkody” – powiedział Pustowit.

„Dla nas Ukraińców przykład Polski jest bardzo ważny. Zrobiliście ogromny krok do przodu, bardzo zmieniliście kraj. Wasze osiągnięcia są wskazówką, że my też możemy tego dokonać” – dodał Pustowit.

Przewodniczący Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Konstantin Sumar podkreślił, że zawarte porozumienie może przyczynić się do łatwiejszego przekraczania granicy i rozwoju społeczności w rejonach przygranicznych. Wskazał na potrzebę otwarcia nowego przejścia granicznego z pobliżu Włodawy i linii kolejowej prowadzącej tamtędy na Białoruś. (PAP)