"Dwa lata przed wyborami to dobry czas na podsumowanie prac w samorządach" - mówił Gawkowski na konferencji prasowej w czwartek w Szczecinie.

Według Gawkowskiego jesienią Sojusz ogłosi swój bilans dwóch lat obecnej kadencji samorządowej. "Będziemy pokazywali rzeczy, z którymi się nie zgadzamy. Dziś rozpoczynamy tę drogę (...) Żeby przedstawić rzetelnie sytuację, zaczynamy pracę już teraz" - mówił.

Jak dodał, celem Sojuszu jest "przygotowanie dobrej oferty dla wyborców". "Ma ona być nie tylko ofertą polityczną, ale przede wszystkim programową, która będzie pokazywała nasze pomysły. Będzie ona wykazywała również nieprawidłowości i błędy, które okazują się być udziałem władzy samorządowej" - powiedział Gawkowski. Zaznaczył, że Sojusz krytycznie ocenia wiele aspektów pracy samorządów w całej Polsce.

"Na jesieni dowiecie się państwo, kto wystartuje w wyborach samorządowych (...) Mamy bardzo dokładnie określony kalendarz przygotowań dotyczący programu, ale również ludzi. Nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów; chcemy rozmawiać również o liderach okręgów sejmikowych. Chcemy, żeby w dużych miastach ci liderzy świadczyli o aktywności SLD w tym regionie" - mówił z kolei Napieralski, pytany przez dziennikarzy, czy będzie kandydował na prezydenta Szczecina w następnych wyborach.

Napieralski poinformował ponadto, że na początku czerwca rada wojewódzka SLD w Szczecinie przyjęła strategię przygotowań do kampanii samorządowej i powołała "zalążek sztabu wyborczego".

"Będziemy rozmawiali o tym, jak powinna wyglądać nasza nowa wizja samorządu, nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale w całej Polsce. Będziemy rozmawiali jak doprowadzić do dobrej, ciepłej zmiany władzy w Szczecinie. Będziemy rozmawiali jak będą wyglądały wybory prezydenckie i sytuacja w sejmiku" - zapowiedział Gawkowski. (PAP)

res/ son/ jbr/