Radni zgłosili w sumie 349 poprawek, na ich realizację trzeba by 387 mln zł. W formie autopoprawki prezydenta przyjęte zostały 134 z nich na zadania o wartości 82 mln zł.

„Tak krawiec kraje, jak mu materiału staje” – mówił o budżecie przewodniczący klubu radnych PO Andrzej Hawranek. Dodał, że udało się jednak zwiększyć wydatki na zadania, na których PO szczególnie zależało m.in. na budowę ścieżek rowerowych, remonty dróg, utrzymanie zieleni czy zakup tomografu dla Szpitala Miejskiego im. G. Narutowicza.

Klub radnych PiS nie zdołał przeforsować zwiększenia o 1 mln zł wydatków na dofinansowanie obiadów w stołówkach szkolnych ani pomysłu bezpłatnej komunikacji dla gimnazjalistów.

Za przyjęciem budżetu było 23 radnych, przeciw 19.

"Budżet miasta jest kompromisem między życzeniami a możliwościami" – mówił dziękując radnym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"Głosowaliśmy przeciwko przyjęciu budżetu, bo w niewielkiej liczbie uwzględnione zostały nasze poprawki, a najważniejsze z nich odrzucone. Ten budżet jest spełnieniem koncertu życzeń PO" – powiedział PAP przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus.

Dochody miasta w 2015 r. mają wynieść 4 mld 101 mln zł, a wydatki 4 mld 174,5 mln zł. Deficyt budżetowy sięgnie 73,4 mln zł.

Na inwestycje przeznaczonych będzie ok. 650 mln zł, z czego 310,3 mln zł (spadek o 23 proc.) na inwestycje strategiczne. Największymi z nich będą: zakończenie linii tramwajowej Lipska - Wielicka (94 mln zł), przebudowa odcinka Rondo Mogilskie - plac Centralny (58,3 mln zł), modernizacja torowisk tramwajowych (39,6 mln zł).

Rozpocząć mają się: rozbudowa ul. Igołomskiej (12,5 mln zł), budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka - Górka Narodowa (1,8 mln zł, będzie ona prawdopodobnie współfinansowana przez UE) oraz przygotowania do budowy tzw. trasy łagiewnickiej z linią tramwajową (7,1 mln zł).

62 mln zł będzie przeznaczone na likwidację tzw. niskiej emisji, czyli pieców na paliwa stałe.

Na budowę ścieżek rowerowych będzie w tegorocznym budżecie 12,7 mln zł, na remonty, bieżące utrzymanie i oznakowanie dróg oraz strefę parkowania w sumie 64 mln zł, na utrzymanie zieleni miejskiej 17,5 mln, a wliczając rewaloryzację parków - 24,5 mln zł.

Po poprawkach 3 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę kolejnych „Smoczych skwerów”, czyli placów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych, 3,5 mln zł na pierwszy etap tworzenia parku rzecznego „Ogród Płaszów”. 2,4 mln zł ma kosztować oświetlenie Bulwarów Wiślanych - od mostu Dębnickiego do Grunwaldzkiego i od mostu Piłsudskiego do mostu Kotlarskiego.

Z 3,5 do 10 mln zł wzrośnie ogólnomiejski budżet obywatelski. Dodatkowo 7 mln zł trafi do budżetów dzielnic – o rozdziale niemal całej tej kwoty na zadania dzielnicowe mają zdecydować mieszkańcy.

Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel mówił radnym, że nieuwzględnienie poprawek zgłaszanych do budżetu nie oznacza, że zapisane w nich zadania przepadły, bo w trakcie roku pojawiają się dodatkowe pieniądze, choćby oszczędności po przetargach, co pozwoli na realizację części zadań.

Skumulowane zadłużenie Krakowa na koniec w 2015 r. ma wynieść 2 mld 21 mln. (PAP)