Jak przypomniała we wtorek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, w ramach projektu "Mia100 szkół" placówki oświatowe poddawane są termomodernizacji, a przy okazji często również kompleksowym remontom.

Na 2014 rok zaplanowano remonty dziewięciu szkół, zarówno podstawowych jak i gimnazjów. Koszt tych inwestycji ma wynieść 16,3 mln zł. Większość środków pochodzi z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W przygotowaniu jest także dokumentacja techniczna niezbędna do remontu i termomodernizacji kolejnych 25 placówek.

Obecnie w mieście trwają prace remontowe w siedmiu placówkach przedszkolnych oraz w trzech szkołach, objętych programem termomodernizacji już w ubiegłym roku.

Projekt "Mia100 szkół" realizowany jest w Łodzi od kilku lat. W ramach prac ocieplane są ściany i dachy, wymieniane są okna, modernizowana jest instalacja centralnego ogrzewania, instalowane jest energooszczędne oświetlenie, malowane są elewacje budynków.

W 2013 roku termomodernizacja objęła 26 placówek, a kosztowała ponad 26,5 mln zł. Prace przeprowadzono w kilku przedszkolach miejskich, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkolnym schronisku młodzieżowym, czy specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. Rok wcześniej remonty przeprowadzono w 19 placówkach, a ich łączny koszt wyniósł ponad 15,5 mln zł. Pieniądze pochodziły m.in. z kasy miasta i UE.

W sumie w ramach tego projektu do końca 2014 roku odnowionych zostanie ok. 70 placówek oświatowych.

Władze Łodzi podkreślają, że remonty nie tylko podnoszą funkcjonalność i estetykę budynków, ale przynoszą miastu oszczędności, choćby poprzez zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Tylko w 2012 roku miasto zaoszczędziło w ten sposób ponad 1,1 mln zł. (PAP)