To druga tegoroczna umowa kredytowa z EBI, zapowiadana wcześniej przez prezydenta miasta Piotra Uszoka. Pierwsza, o wartości ok. 140 mln zł, została zawarta przed kilkoma miesiącami. Pieniądze te wspomagają modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.

 

Druga umowa kredytowa z EBI obejmuje 254,2 mln zł na budowę centrum kongresowego za ponad 300 mln zł, siedziby NOSPR za ok. 260 mln zł oraz części układu drogowego w tym rejonie za ok. 100 mln zł. Środki te będą rozliczne z bankiem łącznie - do 50 proc. wartości tych trzech przedsięwzięć.

 

Zgodnie z planami władz Katowic, trzeci tegoroczny kredyt EBI – ok. 140 mln zł - miał trafić na inwestycje związane z przebudową przestrzeni miejskiej między katowickim Rondem a Rynkiem, w ścisłym centrum miasta. W tym roku samorząd chciał rozpocząć prace związane ze zmianą położenia linii tramwajowych na tym odcinku.

 

Jak jednak wynika z podawanych przez regionalną prasę nieoficjalnych informacji zbliżonych do koordynatorów przebudowy centrum miasta, Katowice mogą nie otrzymać kredytu z tego źródła. Ponieważ EBI woli raczej wspierać inwestycje mogące w przyszłości przynosić zyski, samorząd Katowic miał niedawno rozpocząć poszukiwanie innych źródeł kredytu.

 

Na razie potwierdzono, że środki EBI trafią m.in. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które zostanie funkcjonalnie połączone z sąsiednią halą Spodek. Obiekt - z główną wielofunkcyjną salą o powierzchni 10 tys. m kw. - ma być gotowy w 2013 r. W połowie czerwca wyłoniono wykonawcę tej inwestycji – będzie nim konsorcjum firm Grupa 3J SA z Warszawy oraz Unistav a.s. z Brna.

 

Również współfinansowana z kredytu EBI pobliska nowa siedziba NOSPR ma mieścić m.in. salę koncertową na 1672 osoby, zaprojektowaną według schematu „pudełko w pudełku”, 300-osobową salę kameralną oraz 116 sal ćwiczeń, pokojów technicznych, biur i innych pomieszczeń. Budowa siedziby NOSPR jest na etapie wyboru wykonawcy.

 

Oba te obiekty powstaną w projektowanym tzw. Kwartale Kultury na terenie byłej kopalni "Katowice", w pobliżu katowickiego Spodka. Teren ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta ze względu m.in. na bliskość ścisłego centrum. Prócz centrum kongresowego i siedziby NOSPR, w lipcu tego roku rozpocznie się tam warta ok. 240 mln zł budowa nowego obiektu Muzeum Śląskiego – finansowana w 85 proc. ze środków unijnych, a w 15 proc. – przez samorząd regionu.(PAP)

 

mtb/ je/