Transmisje finałów 10. sezonu Intel Extreme Masters w Katowicach miały na początku marca br. 34 mln widzów, a w najlepszym momencie oglądały je jednocześnie dwa miliony osób. Trzydniowa impreza przyciągnęła też do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach łącznie 113 tys. widzów "na żywo".

Jak poinformował w środę katowicki magistrat, przyszłoroczne finały rozgrywek w sieciowej grze League of Legends odbędą się 25-26 lutego w Spodku. Z kolei decydujące zmagania w Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCraft II zaplanowano na kolejny weekend 3-5 marca – odbędą się zarówno w Spodku, jak i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W czasie drugiego weekendu równocześnie odbędzie się wydarzenie IEM Expo, którego uczestnicy będą mogli brać udział w konkursach, spotykać znane w tym kręgu osoby czy grając w strefach free to play. Wszystkie towarzyszące tym wydarzeniom turnieje na osobnych scenach mają być ogłaszane w kolejnych tygodniach.

Cytowany w komunikacie katowickiego samorządu przedstawiciel organizatorów IEM, jeden z wiceprezydentów Electronic Sports League Michał Blicharz podkreślił, że z roku na rok wydarzenie staje się coraz większe. "W tym sezonie będziemy mieli najwyższą w historii IEM pulę nagród i najwięcej turniejów" - zaznaczył.

"Po ostatnich finałach stwierdziliśmy, że potrzebujemy dwóch aren, by pomieścić wszystkich, którzy chcieli oglądać najlepszych graczy na Intel Extreme Masters. Nie udało nam się zbudować drugiej areny, dlatego postanowiliśmy, że IEM World Championship potrwa dwa weekendy" - wyjaśnił Blicharz.

Władze Katowic, wskazując na mareketingowe korzyści z imprezy akcentują, że dzięki finałom Intel Extreme Masters, miasto co roku na kilka dni staje się światową stolicą e-sportu. Przyciąga wówczas tysiące gości z całego świata, a kolejne miliony pasjonatów gier oglądają transmisje z imprezy na ekranach swoich komputerów.

Również nadchodzące 11. finały IEM będzie można śledzić w internecie. Transmisja dostępna będzie na platformach streamingowych: Twitch, Yahoo i Hitbox, a w Chinach na HuoMaoTV. Wstęp na imprezę, jak dotąd, będzie bezpłatny; podobnie jak w poprzednich latach dostępne też będą bilety wcześniejszego wstępu, których sprzedaż rozpocznie się 15 grudnia br.

Po tegorocznych finałach 10. sezonu Intel Extreme Masters w Katowicach przedstawiciele ESL podkreślali, że było to największe wydarzenie e-sportowe w historii - przyciągnęło 34 mln widzów, a transmisje uruchomiano ponad 86 mln razy. Turniej był transmitowany w 26 językach na 14 platformach.

Podczas finałów 10. IEM World Championship na scenie głównej w Spodku mistrzowskie tytuły zdobyli: SK Telecom T1, Fnatic oraz Choi "Polt" Seong Hun - odpowiednio w League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCraft II: Legacy of the Void.

Na zorganizowanych równolegle w przylegającym do Spodka Międzynarodowym Centrum Kongresowym targach rozrywki elektronicznej IEM Expo znajdowały się dwie sceny turniejowe oraz 43 stoiska z najnowszymi technologiami i grami.

Mistrzostwa organizuje Electronic Sports League odpowiedzialna za największe doroczne turnieje najpopularniejszych gier komputerowych, m.in. Intel Extreme Masters, ESL Pro Series oraz Starcraft II World Championship Series, a także rozgrywki dla amatorów.(PAP)