„Gdańsk jako pierwsza gmina w Polsce realizuje pilotażowy program +Zdrowa kanapka w szkole+, finansując dzieciom najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie” – poinformowała w czwartek rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Monika Ostrowska.
Oferta została skierowana do 90 gdańskich szkół.

Jednym z warunków, aby szkoły mogły przystąpić do programu była możliwość robienia kanapek dla uczniów na miejscu, bez zamawiania cateringu z zewnątrz.

„Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem uzupełnienia wyżywienia dzieci, które uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, świetlicowych do późnych godzin popołudniowych na terenie szkoły. Dzieci otrzymują owoce, warzywa, soki, mleko oraz obiady, ale ważnym uzupełnieniem zdrowej diety jest śniadanie” - wyjaśniła kierowniczka Zespołu Wspierania Rodziny w gdańskim MOPR, Elżbieta Omiecińska.

Zdaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, głodne dzieci idące do szkoły nie są w mieście wielkim problemem. „W każdym, najbogatszym nawet mieście europejskim zdarzają się takie przypadki. Rzecz w tym, żeby było ich jak najmniej i temu służy nasza akcja” – dodał Adamowicz.

Do końca czerwca na śniadania dla gdańskich uczniów budżet miasta wyda 43 tys. zł.