Planowane zmiany dotyczą ok. 2,7 tys. osób zatrudnionych obecnie w trzech oddziałach SG na południu kraju - karpackim, śląskim i sudeckim. Reorganizacja ma zakończyć się do końca roku.

MSW po raz kolejny zapewniło, że w związku z reorganizacją nie są planowane zwolnienia funkcjonariuszy. "Strażnicy graniczni z reorganizowanych oddziałów będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Natomiast odnośnie pracowników cywilnych podejmowane są działania, aby mogli oni nadal pracować w Straży Granicznej lub w innych służbach podległych resortowi" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Podpisane rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów SG zostało przekazane do Rządowego Centrum Legislacji. "Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w maju" - powiedziała Woźniak.

Wiceszef MSW Piotr Stachańczyk wielokrotnie przekonywał, że zmiany w strukturze SG na południowej granicy są koniecznością po tym, jak Polska weszła do Schengen w grudniu 2007 r. W styczniu w rozmowie z PAP zapewnił, że utrzymany zostanie Bieszczadzki Oddział SG, który odpowiedzialny jest m.in. za ważnych odcinek granicy na styku Polski, Ukrainy i Słowacji.

Z danych MSW wynika, że na wschodniej granicy Polski, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, do obsadzenia jest ponad 1700 stanowisk służbowych. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją.

Koncepcję MSW krytykują zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji, którzy zarzucają resortowi brak jasnych kryteriów planowanych zmian i nieprzeprowadzenie rzetelnej analizy, która jest potrzebna przy takiej reorganizacji. Ich zdaniem zmiana prowadzi do nieuzasadnionej likwidacji wielu placówek SG. Przeciwko planowanej reorganizacji SG na południu kraju w połowie lutego protestowało w Kłodzku (Dolnośląskie) ok. 150 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SG.

Podpisane przez szefa MSW rozporządzenie zmienia także zasięg terytorialny dwóch innych oddziałów SG. Nadodrzański oddział z komendą w Krośnie Odrzańskim będzie działał na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Do oddziału morskiego zostanie włączony obszar całego województwa zachodniopomorskiego. Nastąpi to 16 października.

Z kolei 16 listopada zniesiony zostanie Sudecki Oddział Straży Granicznej, a jego dotychczasowy terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Nadodrzańskiego Oddziału SG. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. zniesiony zostanie Karpacki Oddział Straży Granicznej, a jego terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG (po wcześniejszej zmianie nazwy obecnego Śląskiego OSG na Śląsko-Małopolski OSG, co nastąpi 1 lipca br.).

Straż Graniczna, w której służy prawie 15 tys. funkcjonariuszy, została powołana ustawą w 1990 r. i zaczęła funkcjonować w maju 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W skład SG wchodzi Komenda Główna oraz 10 oddziałów: w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ bno/ gma/