Joński ubolewał, że Sejm odrzucił w miniony piątek projekty ustaw dotyczące związków partnerskich.

"Źle się stało, że Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekty, nie dając możliwości dyskusji i rozmowy nad nimi. Kiedy śledzimy badania opinii społecznej, okazuje się, że ponad połowa Polaków uważa, że to był błąd, dlatego warto ten błąd naprawić. Po raz kolejny składamy więc nasz projekt" - podkreślił Joński na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Projekt Sojuszu zakłada, że partnerzy (zarówno hetero- jak i homoseksualni) mieliby prawo w związku m.in. do dziedziczenia po sobie, wspólnego rozliczania się z podatku PIT, prawo wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zmarłym partnerze, prawo do ubiegania się o rentę rodzinną w razie śmierci partnera. Mogliby ponadto odmówić składania zeznań w postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym i podatkowym.

W ostatni piątek Sejm odrzucił wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, zarówno ten złożony przez PO, jak i dwa autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Za ich odrzuceniem opowiedzieli się posłowie PiS, SP, PSL i część posłów Platformy.