Sąd okręgowy wyłączył sędziów Sądu Rejonowego w Tarnowie od rozpoznawania wniosku krakowskiej prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztu Ryszardowi Ś. i przekazał wniosek Sądowi Rejonowemu w Nowym Sączu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie Tomasz Kozioł, decyzję podjęto dla dobra wymiaru sprawiedliwości. "Chodzi o wykluczenie możliwości powstania jakichkolwiek wątpliwości co do bezstronności sądu, które mogłyby się zrodzić wobec faktu, że podejrzany jako prezydent miasta kontaktował się z organami sądu" - powiedział rzecznik.

Ryszard Ś. jest podejrzany o przyjęcie łącznie 70 tys. zł korzyści majątkowej oraz przekroczenie uprawień i niedopełnienie obowiązków w celu przyjęcia takiej korzyści.

Wniosek o przedłużenie aresztu skierowała w piątek do tarnowskiego sądu krakowska prokuratura okręgowa.

Ryszard Ś. został zatrzymany 27 września; usłyszał wtedy zarzut przyjęcia w 2010 r. od przedstawicieli jednej z firm budowlanych 50 tys. zł (obecnie zarzucono mu przyjęcie 70 tys. zł) w zamian za przychylność dla tej firmy przy przetargach na wykonanie robót drogowych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie podaje bliższych informacji o sprawie.

W śledztwie zarzuty usłyszało do tej pory pięć osób.

W ubiegłym tygodniu zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej usłyszał dyrektor jednej z komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Tarnowa Jacek K. Dzień wcześniej takie same zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej przedstawiono byłemu dyrektorowi tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich. Na wniosek prokuratury obaj podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące.

Jak informował wówczas PAP rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński, zatrzymania są efektem śledztwa prowadzonego przez krakowską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie i dotyczą przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z inwestycjami drogowymi realizowanymi na terenie Tarnowa.

"Osoby te, wykorzystując pełnione przez siebie funkcje, zawyżały koszty inwestycji poprzez zmianę związanych z nimi projektów i specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W wyniku tych działań modyfikowano zakres oraz charakter wykonywanych robót, co skutkowało istotnym podniesieniem ich kosztów" – wyjaśnił rzecznik.

Wcześniej zarzuty pomocnictwa w przyjęciu łapówki przez prezydenta usłyszał Bogdan G., który - według prokuratury - odebrał pieniądze od przedstawicieli firmy budowlanej i przekazał je Ryszardowi Ś. Zarzut współdziałania z inną osobą do wręczenia łapówki postawiono prowadzącemu działalność gospodarczą Pawłowi P.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie.(PAP)