Sejm wysłuchuje w poniedziałek informacji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o działalności RPO w zeszłym roku. Jak poinformował Bodnar, w 2015 r. do Biura RPO wpłynęło ponad 57 tys. spraw, z czego ponad 27 tys. to były sprawy nowe. Rzecznik udzielił 38 tys. porad telefonicznych.

W 2015 r. RPO złożył do TK 21 wniosków, przystąpił także do 12 skarg konstytucyjnych, pięciu pytań prawnych i czterech wniosków innych podmiotów. Rzecznik skierował także 286 wystąpień generalnych do najwyższych instytucji państwowych, złożył 60 kasacji i cztery pytania prawne do Sądu Najwyższego, sześć skarg do sądów administracyjnych. Rzecznik przystąpił również do 12 postępowań przed sądami administracyjnymi i cywilnymi.

Przedstawiciele RPO wizytowali też 121 zakładów karnych, aresztów śledczych, policyjnych izb dziecka, izb wytrzeźwień, schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych, domów pomocy społecznej i szpitali psychiatrycznych. RPO podkreślił, że jest to liczba stosunkowo niewielka, bowiem miejsc pozbawienia wolności jest w Polsce ok. 1,8 tys. "Taka liczba wizytacji była możliwa w ramach założonego budżetu" - zaznaczył.

Bodnar podkreślił, że przyjął zasadę kontynuowania działań poprzedników. "Uważam, że każdy kolejny rzecznik powinien korzystać z doświadczeń, wiedzy i fachowości swoich poprzedników i w ten sposób wzmacniać instytucję, która ma służyć obywatelom" - powiedział RPO. Dodał, że ma to szczególne znaczenie w przypadku spraw toczących się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Stąd - wyjaśnił Bodnar - decyzja o kontynuacji wszystkich spraw wniesionych przez poprzednią RPO Irenę Lipowicz.

Zwrócił uwagę m.in. wyrok TK w sprawie kwoty wolnej od podatku. "Ten wyrok jest szczególnie istotny, gdyż do dzisiaj nie został wykonany, nie zostały także przedstawione plany jego wykonania. Wyrok ma znaczenie dla najuboższych nie tylko z powodu tego, co zostało w nim zawarte, ale także z punktu widzenia określenia, jak można interpretować art. 30 konstytucji, mówiący o zasadzie godności ludzkiej, szczególnie w kontekście minimum niezbędnego do egzystencji" - zwrócił uwagę Bodnar.

Wcześniej w poniedziałek informacji RPO wysłuchała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Poszczególne aspekty działalności RPO krytykowali posłowie PiS. (PAP)