"Ministerstwo zaakceptowało rejestrację Arwy Al-Hujeili jako pierwszej adwokatki stażystki w Królestwie" - napisał Abul Kheir, który opublikował na Twitterze kopię dokumentu ministerstwa.

Do jej pory wykształcone prawniczo Saudyjki mogły pracować w kancelariach adwokackich, lecz nie było im wolno występować w sądach.

Kheir sprecyzował, że adwokatka po trzyletnim stażu w kancelarii może otworzyć własne biuro.

We wrześniu ubiegłego roku ministerstwo sprawiedliwości opublikowało zarządzenie stwierdzające, że adwokatki wkrótce będą mogły występować przed sądami, lecz nie weszło ono w życie.

W Arabii Saudyjskiej kobiety wciąż odgrywają niewielką rolę w życiu publicznym. W królestwie od dawna podnoszą się głosy na rzecz większych praw dla kobiet, którym nie wolno prowadzić samochodów i podróżować, pracować ani poddawać się niektórym operacjom medycznym bez zgody męskiego opiekuna - ojca, męża, brata lub syna.

Król Abd Allah jest uważany za ostrożnego reformatora. Ostatnio wyraził zgodę na uczestnictwo kobiet w obradach Rady Konsultacyjnej, królewskiego organu doradczego. We wrześniu 2011 roku dał Saudyjkom prawo do głosowania i zezwolił na start w wyborach lokalnych od 2015 roku.