Zawiadomienie CBA wpłynęło w grudniu do nowosądeckiej prokuratury. Jak poinformowała wówczas PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prok. Beata Stępień-Warzecha, dotyczyło ono m.in. możliwości nadużycia uprawnień przez prezydenta Nowego Sącza w sprawie działek, na których stanęła galeria handlowa Trzy Korony, opłat za użytkowanie wieczyste tych działek i przejęcia przez miasto obowiązku wyremontowania dróg przyległych do galerii.

Nowosądecka prokuratura bez rozpoznawania sprawy skierowała wniosek do prokuratora apelacyjnego w Krakowie o wyłączenie wszystkich prokuratur z okręgu nowosądeckiego - ze względu na potrzebę zachowania całkowitego obiektywizmu, ponieważ prokurator okręgowy pozostaje w relacjach służbowych z prezydentem miasta.

"Po analizie przesłanych materiałów prokurator apelacyjny uznał wniosek za zasadny i podjął decyzję, że śledztwo w tej sprawie będzie prowadził wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie" – powiedział PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej prok. Piotr Kosmaty.

O sprawie napisała w grudniu "Rzeczpospolita", cytując rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego, że do CBA "wpłynęły pewne informacje o możliwych nieprawidłowościach w związku ze sprzedażą działek pod budowę galerii w Nowym Sączu". "Agenci Biura zwrócili się do Urzędu Miasta o dokumenty, które zostały przeanalizowane. W związku z ich wynikami CBA skierowało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie" - powiedział rzecznik CBA.

W oświadczeniu opublikowanym wówczas na stronie internetowej Nowego Sącza rzeczniczka Urzędu Miasta Małgorzata Grybel pisała, że "w związku z insynuacjami pod adresem prezydenta Ryszarda Nowaka stawianymi przez opozycję polityczną w związku ze sprzedażą działek przy ul. Lwowskiej/Krańcowej pod budowę galerii Trzy Korony, prezydent miasta wielokrotnie, w tym podczas zwołanej z jego inicjatywy sesji Rady Miasta, odniósł się do zgłoszonych wątpliwości i pomówień". "To prezydent miasta Ryszard Nowak zwrócił się do służb śledczych o zbadanie rzetelności transakcji" - podała rzeczniczka.

"Prezydent miasta Ryszard Nowak nie chce pozostawić żadnych wątpliwości co do rzetelności, legalności i zachowania przez niego zasad gospodarności przy sprzedaży działki pod budowę galerii" - podkreśliła rzeczniczka wskazując, że funkcjonariuszom CBA przekazano dokumenty dotyczące tej sprawy. (PAP)