Mówiła, że opozycja zarzuca jej, że jako premier prosi o współpracę, a jednocześnie nie popiera składanych przez opozycję projektów. "Dotyczy to chociażby ostatniego procedowania ustawy o związkach partnerskich, która została odrzucona na sali sejmowej" - powiedziała Kopacz. Przypomniała, że ona głosowała za pracami nad tym projektem.
Czytaj:
PO przygotowuje projekt ustawy o związkach partnerskich>>>

W ciągu tygodni ma być projekt zespołu PO dot. związków partnerskich>>>

Premier zadeklarowała przy tym, że "projekt ustawy autorstwa PO dotyczący związków partnerskich pojawi się jeszcze w tej kadencji na sali obrad". "Stąd być może ci, którzy byli przywiązani do autorstwa i projektu PO nie zagłosowali, mimo że taka była moja intencja. Ja moją intencję wyraziłam w głosowaniu" - mówiła Kopacz.

Dodała, że do laski marszałkowskiej zostanie wniesiona wersja projektu uzgodniona z klubem PO.

18 grudnia Sejm nie zgodził się na wprowadzenie do porządku obrad projektu ustawy o związkach partnerskich złożonego przez klub Twojego Ruchu. Wówczas za jego wprowadzeniem głosowało 119 posłów PO - w tym Kopacz; przeciwko było 57 posłów PO, od głosu wstrzymało się 16.

Projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Twojego Ruchu przewiduje umożliwienie zawarcie związku parom hetero- i homoseksualnym; nie pozwala na adopcję dzieci. Przewiduje też, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia".

Za wprowadzeniem tego punktu było 185 posłów, 235 było przeciwko, 18 wstrzymało się od głosu. (PAP)


imagesViewer