Postępowanie Komisji będzie dotyczyć opłat międzybankowych nakładanych na transakcje realizowane za pomocą kart płatniczych niezarejestrowanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Takie opłaty obowiązują na przykład, gdy amerykański turysta płaci kartą kredytową MasterCard na terenie Unii Europejskiej.

Zdaniem Komisji Europejskiej takie opłaty są zwykle przerzucane na sprzedawców, a ci przerzucają je na konsumentów. Komisja sprawdzi też, czy inne praktyki MasterCard nie ograniczają konkurencji.

Jeszcze przed początkiem lata KE zamierza zaproponować nowe regulacje w sprawie opłat międzybankowych w przypadku płatności kartami.

W 2007 r. Komisja zakazała firmie MasterCard transgranicznych prowizji międzybankowych w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne postępowanie toczy się w sprawie innego wydawcy karty - firmy Visa.

MasterCard to firma zrzeszająca instytucje finansowe wydające karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard. Jest notowana na giełdzie nowojorskiej. Została założona w latach 60. przez amerykańskie banki.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)