Premier Ewa Kopacz podpisała nominację Osos na stanowisko wojewody w poniedziałek, 26 stycznia 2015. Od tego dnia rozpoczęła ona pełnienie tej funkcji - przekazał Jastrzębski.

Poprzedni wojewoda Jerzy Ostrocuh (PO) został odwołany 19 grudnia 2014 roku, po tym jak podał się do dymisji wraz z odejściem z rządu Donalda Tuska. Od tego czasu obowiązki wojewody lubuskiego pełnił wicewojewoda lubuski Jan Świrepo z PSL.

Czytaj: Wszyscy wojewodowie złożyli dymisję >>>

Katarzyna Osos pochodzi z Łagowa (województwo lubuskie). Z wykształcenia jest radcą prawnym. Ostatnio była doradcą ministra sprawiedliwości pracując w jego gabinecie politycznym.

Z informacji tego resortu wynika, że w ciągu minionych trzech lat była zatrudniona w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i Biurze Poselskim szefowej lubuskiej PO Bożenny Bukiewicz.

Ponadto otrzymywała dietę jako członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego, była radną powiatu świebodzińskiego i członkiem Rady Nadzorczej Zielonogórskiego Rynku Rolno–Towarowego S.A.

Przez kilka tygodni lokalne media spekulowały, kto zostanie powołany na to jedno z najważniejszych stanowisk w regionie. Początkowo jako główną kandydatkę wskazywano senator PO Helenę Hatkę, która była wojewodą lubuskim w latach 2007-11.

Ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Komentarz


Hatka została jednak przedstawicielem Senatu RP w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i wówczas pojawiły się informacje o rychłej nominacji Katarzyny Osos.

Osos jest jednym z dwóch najmłodszych wojewodów lubuskich, w tym samym wieku został też Jan Majchrowski. (pap)