Zgodnie z projektem pakietu telekomunikacyjnego, zaproponowanego przez Kroes we wrześniu ub.r., częstotliwość 700 MHZ miałaby być przekazana komunikacji mobilnej. Budzi to sprzeciw części krajów członkowskich, bo w wielu z nich z tej częstotliwości korzystają telewizje.

"Chcemy, by była lepsza jakość zarówno telewizji, jak i komunikacji mobilnej" - podkreśliła Kroes na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak przekonywała, będzie to ważna decyzje dla UE, która musi "wykorzystać częstotliwości bardziej skutecznie, jeśli chce jak najefektywniej korzystać z najnowszych osiągnięć telewizji i internetu".

Unijna komisarz podkreśliła, że dyskusje na temat pasma 800 MHz, które już zostało uwolnione dla internetu "spowodowała, że wszyscy okopali się na swoich pozycjach". "Ale staramy się znaleźć konstruktywne rozwiązanie i aktualnie trwają dyskusje, co stanie się w z pasmem 700 MHz" - powiedziała Kroes.

Komisarz zwróciła uwagę, że ważne decyzje ws. częstotliwości zostaną podjęte w ramach Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU - International Telecommunication Union) pod koniec 2015 roku. "Przedtem Europa musi wiedzieć, co mamy zamiar robić, i grupa doradcza będzie tu odgrywać ważną rolę" - dodała.

Lamy ocenił, że jest "uzasadniony interes", aby dzielić pasmo pomiędzy telewizję i internet i - jak dodał - "tu jest potencjał". "Przechodzenie między telewizją a internetem, rozszerzanie infrastruktury satelitarnej; to wszystko może wchodzić w zakres tego porozumienia" - powiedział.

Grupa doradcza ma pomóc komisarz ds. agendy cyfrowej stworzyć regulacje w sprawie wykorzystania całego pasma UHF (470-790MHz), w tym ewentualnego podziału części pasma pomiędzy telewizje i komunikację mobilną. W skład grupy wejdą także przedstawiciele m.in. europejskich nadawców, operatorów sieci i telefonii komórkowej. Swoje propozycje mają przedstawić do lipca br.

Z Brukseli Agnieszka Szymańska (PAP)