„Komisarz Navracsics jako polityk wywodzący się Europy Środkowo-Wschodniej, polityk węgierski, doskonale rozumie narrację polskiego rządu. Nie chce powiedzieć, że ją w całości podziela, ale akurat nie miałem poczucia, żebym musiał mu cokolwiek pod tym względem tłumaczyć. Natomiast z uwagą wysłuchałem jego życzliwych rad, jakimi metodami przekonać pozostałych członków Komisji Europejskiej, że sprawa Trybunału powinna pozostać wewnętrzną sprawą Polski” – powiedział Jarosław Gowin.

Do rozmowy doszło w Pekinie. Wicepremier bierze tam udział m.in. w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego UE-Chiny.

Szef resortu nauki dodał, że rozmowa dotyczyła możliwości wspólnych działań krajów grupy Wyszehradzkiej oraz Unii Europejskiej. „Wszyscy w Europie mają świadomość, że projekt unijny po Brexicie jest na zakręcie. Na pewno Polska i Węgry są w stanie w większości spraw mówić jednym głosem. Obaj realistycznie diagnozowaliśmy nie tylko punkty wspólne, ale także te kwestie, w których interesy Polski i Węgier są rozbieżne” – zaznaczył