Poinformowało o tym w środę biuro prasowe NIK po spotkaniu prezesa Izby Krzysztofa Kwiatkowskiego z ambasadorem Gruzji w Warszawie Nikolozem Nikolozishvilim, który - według NIK - z satysfakcją przyjął informacje o współpracy Izby z gruzińskim Urzędem Kontroli Państwowej.
Czytaj: Prezes NIK: nasze kontrole poprawiają państwo>>>

Gruzja podpisała niedawno umowę stowarzyszeniową z UE. Aby mogła zostać jej pełnoprawnym członkiem, m.in. gruziński system kontroli państwowej musi spełniać unijne standardy. Polska przechodziła podobną drogę w 2001 r., gdy przyjechali do nas przedstawiciele Narodowego Urzędu Kontroli Wielkiej Brytanii, żeby pokazać NIK, jak funkcjonować w gronie urzędów państw Unii Europejskiej.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska doskonale zdała ten egzamin" - uważa Kwiatkowski. "Kontrola państwowa to także kontrola wydatkowania środków z UE, a Polska jest tym krajem, który wydatkował ponad 98 proc. przyznanych środków i wszystko wskazuje na to, że skutecznie. W Europie Środkowej są kraje, które nie wydały nawet połowy przyznanych środków. Dlatego Polska jest znakomitym partnerem, żeby pokazywać dobre standardy, dobre wzorce kontroli urzędowi z Gruzji" - dodał prezes NIK.

Według ambasadora Gruzji, współpraca z polskimi ekspertami będzie krokiem zbliżającym jego kraj do Unii Europejskiej. Jak podała NIK w komunikacie, według ambasadora Gruzini cenią sobie doświadczenie Polski w drodze do członkostwa w Unii. "Mamy nadzieję, że Gruzja i Polska będą się dzielić swoimi praktykami, że będzie to jeszcze jeden przykład owocnej współpracy między dwoma państwami" - dodał Nikolozishvili.

W projekcie szkoleń dla gruzińskiego urzędu, decyzją Komisji Europejskiej, uczestniczy też niemiecka Federalna Izba Obrachunkowa (BRH). Jej przedstawicielka Silke Steiert tłumaczyła w czasie niedawnej wizyty w NIK: "Nie chodzi o to, żebyśmy mówili innym, jakie rozwiązania są dla nich najlepsze, albo dawali im gotowe recepty na różne problemy. Dla nas ważne jest przyglądanie się pracy innych organów kontroli. Będziemy wspólnie pracować, starając się znaleźć konkretne rozwiązania dla gruzińskich kontrolerów. Sami też chętnie nauczymy się nowych rzeczy od naszych kolegów".

Projekt szkoleniowy będzie realizowany w latach 2014-16 za pieniądze unijne. Oprócz NIK i BRH w przedsięwzięciu wezmą też udział przedstawiciele polskiego Ministerstwa Finansów.

Urząd Kontroli Państwowej Gruzji powstał w 1992 r. (w obecnym kształcie działa od lipca 2012 r. - po zmianie ustawy), zatrudnia ok. 260 pracowników, w tym 129 kontrolerów. Na czele Urzędu stoi prezes, wybierany przez parlament na 5-letnią kadencję (w lipcu 2012 r. prezesem został Lasha Tordia). (PAP)