W konkursie prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja wzięło udział 57 szkół, które od lutego do końca czerwca placówki zebrały blisko 60 tys. zł. W ramach programu każda placówka, która aktywnie zbiera pieniądze, otrzymuje od fundacji 250 zł za każde uzbierane 500 zł.
Wyróżnione szkoły zbierały fundusze, organizując np. kwesty, kiermasze, koncerty. Placówki otrzymały tytuł: "Solidarnej szkoły 2013", roczne stypendium w wysokości 2 tys. zł na rok szkolny 2014/2015 oraz tablicę interaktywną.
Nagrodzono: Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych, Szkołę Podstawową nr 3 w Kudowie-Zdroju, Gimnazjum nr 1 w Birczy, LO w Lipnie, II LO w Końskich, I LO im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie, Zespół Szkół nr 80 z oddziałami integracyjnymi w Warszawie, Szkołę Podstawową nr 23 we Wrocławiu, II LO im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, I Liceum im. T. Kościuszki w Koninie.
O wartości zaangażowania społecznego mówili uczestnicy debaty, która odbyła się podczas gali.
Jak podkreślił Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, bardzo ważna jest zasada wzajemności: "mogę coś dostać jako stypendysta, ale i dać jako wolontariusz". Ocenił, że wiele osób tłumaczy brak zaangażowania w sposób, który można streścić słowami piosenki zespołu Perfect: "Nie mogę ci wiele dać, bo sam niewiele mam". Zaznaczył, że takie podejście jest niesłuszne, gdyż dopiero w działaniu i zaangażowaniu można poznać własne możliwości i mocne strony.
Prezes Fundacji Świętego Mikołaja Dariusz Karłowicz podkreślił, że zaangażowanie społeczne jest szczególnie ważne w związku z wyczerpaniem środków unijnych w perspektywie najbliższych czterech lat. Zaznaczył, że zaangażowanie szkół jest niezmiernie ważne w odkrywaniu uczniów zdolnych, którzy bez wsparcia finansowego nie mają szans na rozwój.
Jak informuje Fundacja Świętego Mikołaja, celem programu Stypendia św. Mikołaja jest zbiórka pieniędzy przeznaczanych na wsparcie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Stypendystami programu mogą zostać uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Przez trzy lata działalności przyznano 538 stypendia i zapomogi, wypłacono ponad 1,3 mln zł na stypendia - podaje fundacja. Informacje o programie można znaleźć na stronie: www.stypendia.mikolaj.org.pl.