Jak wyjaśniono w komunikacie jest to niezbędne do przygotowania dla każdego województwa list dystrybucyjnych, zgodnie z którymi "Nasz elementarz" zostanie dostarczony do szkół.
W połowie czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na "Nasz elementarz"; w ten sposób o podręczniki mogą występować zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.
Resort edukacji zwrócił się też do dyrektorów tych szkół, które nie zamierzają w roku szkolnym 2014/2015 korzystać z rządowego podręcznika, o zamieszczenie w aplikacji informacji o tym fakcie - wybranie w formularzu opcji "nie zamawiam".
Z danych MEN wynika, że zamówiono dotąd ponad 564 tysiące podręczników dla pierwszaków; w tym 560 tysięcy podręczników w wersji standardowej (co stanowi 91 proc. zakładanej liczby podręczników) i 4 tysiące zaadaptowanych na potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Podręczniki zamówiło 12,3 tysiąca szkół (94 proc. zakładanej liczby szkół).
Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.
Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje jej organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.
We wrześniu do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.
Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w I klasach będzie ponad 522 tysięcy uczniów, czyli 95 proc. szacowanej liczby pierwszaków. (PAP)

Polecamy: Opublikowano wzory wniosków o dotacje na podręczniki