Nocne Powtórki Maturalne są organizowane przez Uniwersytet Śląski Maturzystów, który działa przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie uczniów i nauczycieli "do wychodzenia poza znane rozwiązania edukacyjne, do eksperymentowania z formą, wykorzystywania nowych metod i narzędzi dydaktycznych".
"Pomysł zrodził się w grudniu ubiegłego roku. W ramach projektu zorganizujemy trzy spotkania. Pierwsze odbędzie się w Katowicach i obejmie zakres języka polskiego i matematyki, kolejne - z matematyki, chemii i biologii - przeprowadzimy w Chorzowie, a na wydziale filologicznym w Sosnowcu zorganizujemy powtórkę z języka angielskiego. Poza powtórkami, bazując na raportach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, będziemy chcieli pokazać maturzystom, jakie błędy są najczęściej popełniane na egzaminach” - powiedziała koordynatorka Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów Dominika Hofman.
Uczniowie będą mogli także wziąć udział w wykładzie interaktywnym, poznają ciekawe sposoby tworzenia prezentacji i zapamiętywania (notowanie za pomocą tzw. map myśli), dowiedzą się, na czym polega korzystanie z platform e-learningowych.
Nauczanie będzie się odbywało od późnych godzin popołudniowych do północy. Poprowadzą je wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Udział w powtórkach weźmie ok. 130 uczniów.
Minister edukacji Krystyna Szumilas, obecna na konferencji prasowej, dobrze oceniła inicjatywę uczelni. "W tej inicjatywie (...) cenne jest to, że uniwersytet włącza się w kształcenie maturzystów, że jest współpraca pomiędzy systemem szkolnictwa ogólnego i szkolnictwa wyższego" - powiedziała Szumilas.
Jej zdaniem, w ten sposób uniwersytet pokazuje, jak "w nowoczesny sposób" przygotować się do egzaminu maturalnego i efektywniej wykorzystać czas przed egzaminem maturalnym. (PAP)