O planach na najbliższe miesiące przedstawiciele UŚM poinformowali podczas piątkowej konferencji prasowej. W zajęciach, które rozpoczną się 29 października, biorą udział uczniowie w wieku 12-19 lat. Na najbliższą sobotę zaplanowano inaugurację roku na UŚM.
Dr Natalia Stępień powiedziała dziennikarzom, że wypuszczenie balonów stratosferycznych - w Katowicach i Bielsku Białej - zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Prace nad balonami rozpoczną się jeszcze zimą. Pomoże w tym Unibot, czyli Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe - Wszechnica Śląska.
„W balonie będzie cała masa sprzętu, dzięki czemu możliwe będzie monitorowanie na ziemi parametrów jego lotu. Być może uda się na nim zamontować kamerę termowizyjną” - powiedziała dr Stępień.
Uczniowie będą sprawdzać, jak balon będzie się zachowywał wraz z coraz większą wysokością, i jak wyglądają parametry atmosfery ziemskiej. „Co bardzo ważne – młodzież będzie sama ten balon projektowała. Będą uczestniczyli w tym projekcie od samego początku do samego końca, więc nikt za nich tego nie przygotuje” - zaznaczyła dr Stępień.
„Na Śląsku to ciekawy temat dlatego, że będziemy w stanie zbadać zanieczyszczenia, związki znajdujące się w atmosferze, a tym samym być może pokusić się o jakąś pracę badawczą dla młodych ludzi” - podkreślił kierujący UŚM dr hab. Armand Cholewka. Zaznaczył, że niektórzy studenci UŚ są współautorami prac naukowych w tej dziedzinie.
Z zajęć UŚM korzystają uczniowie w wieku od 12 do 19 lat. Mogą w ten sposób rozwijać swoje zainteresowania i poznawać tajniki nauk przyrodniczych i humanistycznych zanim podejmą decyzję o wyborze kierunku studiów. Słuchacze aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach organizowanych w ramach dwóch wydziałów - Teorii i Doświadczeń oraz Mediów i Kultury. Zajęcia są organizowane np. w placówkach medycznych.

Eksperci doradzą, jak budować więź z uczniem>>

"Na przykład, gdy pokazujemy rentgen to - poza teorią, którą staramy się przekazać w przystępny w sposób - młodzież ma okazję wykonać zdjęcie rentgenowskie swoich maskotek, czy zabawek. Wspaniałym obiektem są dziewczęce torebki. Dzięki temu młodzi ludzie wiedzą, dzięki czemu zdjęcie powstało” - opisywał dr hab. Cholewka.
W instytutach onkologii uczniowie mają okazję zobaczyć sprzęt w trakcie serwisu i poznać jego konstrukcję. Sporym zainteresowaniem cieszą się warsztaty poświęcone nurkowaniu. W tym semestrze ruszą też zajęcia dotyczące stomatologii.
Na Wydziale Mediów i Kultury UŚM uczniowie uczestniczą w warsztatach np. z autoprezentacji, reklamy, dziennikarstwa czy historii. „W tym roku planujemy uruchomić warsztaty, które będą miały na celu nauczyć młodzież, jak napisać dobry scenariusz filmowy” - zapowiedziała dr. Stępień. W lutym UŚM rozpocznie kurs przygotowujący do egzaminu gimnazjalnego. Uczelnia chce też kontynuować współpracę ze szkołami – uczniowie i nauczyciele będą mogli wysłuchać wykładów i uczestniczyć w warsztatach.(PAP)

Dyrektorzy liceów: przedmioty przyrodnicze zepchnięte na margines>>