W środę w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego doszło do kolejnego spotkania organizacji, ruchów i partii popierających pomysł związku zorganizowania referendum w sprawie reformy.
"Zakończyło się kolejne spotkanie komitetu referendalnego, w skład którego wchodzą organizacje pozarządowe, stowarzyszenia rodziców, partie polityczne parlamentarne i pozaparlamentarne. Rozmawialiśmy o kwestiach przygotowania całego procesu referendalnego, ustaliliśmy strukturę organizacyjną, zasady komunikacji i pewne formy organizacyjnego wsparcia i wzajemnych relacji, jakie będą towarzyszyły temu komitetowi" – powiedział Sławomir Broniarz na briefingu po spotkaniu. Zaznaczył, że uczestnicy spotkania chcą, by komitet miał charakter otwarty.
"Przed nami rzecz najważniejsza. Jesteśmy w końcowej fazie formułowania deklaracji dla wszystkich, którzy zechcą to referendum wesprzeć. Jednocześnie mam nadzieję, że we wtorek będzie gotowa ostateczna wersja pytania, które będzie kluczowe dla zebrania ponad pół miliona podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum" – zaznaczył prezes ZNP.
"Chciałbym też zaprosić na 24 lub 25 stycznia kiedy to w siedzibie ZNP wszystkie organizacje tutaj obecne (…), a także inne partie, organizacje, stowarzyszenia i fundacje skupiające rodziców zechcą podpisać wspólną deklarację na rzecz przeprowadzenia referendum" – dodał.
Następnie po raz kolejny poparcie dla pomysłu referendum zadeklarowali przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL, Razem, ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji" i "Koalicji NIE dla chaosu w szkole".

 

Szef kancelarii prezydenta: referendum ws. reformy niepotrzebne>>

Zgodnie z podpisanymi w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawami Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, wprowadzającymi reformę zmieniona zostanie struktura szkół w Polsce. W miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.
Ustawy zostały w środę opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

 

 

Opozycja: trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać reformę edukacji>>

 

Psychopedagogiczne mity. Jak zachować naukowy sceptycyzm w edukacji i wychowaniu?
Tomasz Garstka
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł