Zimowy wypoczynek rozpocznie prawie półtora miliona uczniów (1.299.726). Jako pierwsi wypoczywać będą wychowankowie 7633 szkół z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
W tym roku szkolnym ferie zimowe organizowane są w czterech turach. W sumie, do 1 marca (koniec ostatniej czwartej tury) od szkoły odpocznie 4.739.565 uczniów z 28.950 szkół.
Jako pierwsi - od 17 stycznia do 1 lutego - wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 24 stycznia do 8 lutego ferie będą w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Od 31 stycznia do 15 lutego przerwę będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Jako ostatni - od 14 lutego do 1 marca - wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Następna przerwa w nauce - z okazji świąt wielkanocnych - będzie od 2 do 7 kwietnia.

Wolontariusz na zimowisku nie musi płacić za zaświadczenie o niekaralności>>

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty.
Na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).
MEN rekomenduje, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.(PAP)

Dodatkowa umowa podstawą do pracy w ferie>>