Zalewska, pytana w RMF FM o termin powrotu opieki medycznej do szkół, odpowiedziała: "Myślę, że to jest kwestia najbliższego miesiąca, kiedy pan minister(zdrowia - PAP) Konstanty Radziwiłł, bo jesteśmy w stałym kontakcie, przedstawi projekt ustawy. Myślę, że od wiosny następnego roku jest realna szansa, jeżeli zostanie przyjęta ustawa, dlatego że jest sporo pieniędzy, które pan minister Radziwiłł na to przygotował. Do 2019 r. rozliczymy się z opieki stomatologicznej, z opieki medycznej i ze stołówek w szkole".
Dodała, że dentyści nie muszą pojawić się w szkołach, wystarczy, że szkoła będzie miała umowę ze stomatologiem, który ma swój gabinet poza szkołą. "Ale taka umowa, która spowoduje, że będzie on miał obowiązek np. z danej szkoły (dzieci - PAP) wyleczyć. Nie tylko przebadać i wydać karteczkę, że potrzebne jest takie leczenie" - zaznaczyła Zalewska.
Minister zapowiedziała także, że w połowie września zostanie przedstawiony krajowy program doskonalenie zawodowego nauczycieli. "Bardzo szeroko na to patrzymy, bo to nie jest kwestia kolejnych studiów, tylko studiów konkretnych, które są potrzebne systemowi i potrzebne nauczycielowi i rodzicom też; pozwolimy na to, żeby zwracali dyrektorowi uwagę, że nauczyciel, wychowawca potrzebuje jakiegoś doskonalenia" - podkreśliła.

Nowe wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli: w podstawówce magister wciąż niewymagany>>

Minister zaznaczyła, że Polska jest "jednym z nielicznych krajów na świecie", w którym lekcje są prowadzone na dwie zmiany . "I to jest problem, który dostrzegamy, i który będziemy pomału eliminować. (...) To jest kwestia kilkunastu lat. I trzeba co najmniej kilku, włącznie z zachętami finansowymi, żeby wreszcie wyjść z tej dwuzmianowości" - dodała.
Wraz z nowym rokiem szkolnym, w wyniku wprowadzenia reformy edukacji, zmieniła się struktura szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjum poszli do VII klasy szkoły podstawowej. Ruszyły też szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe. Docelowo w systemie mają funkcjonować: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnia szkoła branżowa I stopnia, 2-letnia szkołę branżowa II stopnia; gimnazja będą stopniowo likwidowane.(PAP)

Będą nowe zasady opieki zdrowotnej nad dziećmi>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów