Z pomocą przygotowanego we współpracy z nauczycielami i ekspertami edukacyjnymi scenariusza nauczyciele i bibliotekarze z całej Polski poprowadzą w tym tygodniu ponad 20 spotkań.

Warsztaty o otwartej edukacji są organizowane m.in. w: Pile, Cieszynie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Sosnowcu, Częstochowie, Szczecinku, Słupsku czy Włocławku i Warszawie. Ponieważ scenariusz lekcji oraz materiały dydaktyczne dostępne są online, każdy nauczyciel i nauczycielka może zorganizować takie zajęcia na własną rękę.

"Prawo autorskie pozwala korzystać z utworów bez zgody twórców w celach edukacyjnych, jednak jest to obwarowane szeregiem wymogów, których zakres nie jest zawsze łatwy do ustalenia. Jest to tym trudniejsze, im bardziej w działaniach edukacyjnych wykorzystuje się internet i komputery. Ryzyko naruszenia prawa autorskiego w wielu wypadkach wystarcza, aby odwieść nauczycieli od eksperymentowania z bardziej swobodnym korzystaniem z utworów w nauczaniu" - wyjaśnił radca prawny dr Krzysztof Siewicz.

Koalicja Otwartej Edukacji wykorzystuje ten tydzień, by przypomnieć o otwartości zasobów edukacyjnych tworzonych ze środków publicznych. W tym roku we wrześniu zostanie upubliczniony komplet rządowych e-podręczników - udostępnianych na wolnej licencji Creative Commons. Podobny model został przyjęty w rządowym elementarzu dla klas pierwszych, jednak eksperci Koalicji wskazują, że w podręczniku ciągle występują zasoby udostępnione na innych zasadach blokujących swobodę ich wykorzystania.

"Uważnie przyglądamy się działaniom resortu edukacji, bowiem otwarte e-podręczniki mają szansę stać się wzorcowym rozwiązaniem na całym świecie. Mamy nadzieję, że opracowane we współpracy z nami standardy otwartości zostaną w pełni wdrożone. Z tego samego powodu martwią nas niedociągnięcia związane z podręcznikami drukowanymi. Chcemy, by w edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele i uczniowie mogli swobodnie używać materiałów, nie musząc wreszcie martwić się, czy niechcący nie naruszają czyichś praw autorskich" - powiedział PAP przewodniczący Koalicji i dyrektor Centrum Cyfrowego Alek Tarkowski.

Koalicja zrzesza 30 instytucji publicznych i organizacji pozarządowych wspierających rozwój otwartych zasobów edukacyjnych w Polsce. Organizacje członkowskie Koalicji oferują darmowe materiały informacyjne, wsparcie w zakresie praktyki prawa autorskiego w edukacji oraz organizując szkolenia i warsztaty. (PAP)