W poniedziałek w auli głównego gmachu Politechniki Gdańskiej zorganizowano konferencję podsumowującą projekt, który faktycznie skończy się w czerwcu bieżącego roku.

Jak poinformowała PAP Lubica Ząbkiewicz z zespołu zarządzającego projektem, udział w nim biorą gimnazjaliści z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Przedsięwzięcie polega na organizowaniu zajęć pozalekcyjnych z matematyki, fizyki, chemii oraz języków obcych. Zajęcia te odbywają się zarówno w gimnazjach, które przystąpiły do projektu, jak i na terenie Politechniki Gdańskiej oraz dwóch innych uczelni, które dołączyły do przedsięwzięcia - Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Zajęcia organizowane są w taki sposób, by były jak najbardziej atrakcyjne dla uczniów: często składają się na nie pokazy i eksperymenty, a część zajęć prowadzona jest w formie wycieczek naukowych. 3600 uczniów wzięło m.in. w udział w interdyscyplinarnych, wyjazdowych warsztatach naukowych przeprowadzonych na zamku w Gniewie na Kaszubach.

Częścią projektu są też warsztaty i seminaria dla nauczycieli. W ich trakcie pedagodzy poznają nowe, ciekawe sposoby prowadzenia lekcji czy zajęć pozalekcyjnych dotyczących nauk ścisłych.

"Cały projekt ma na celu przekonać uczniów do - zwykle uważanych za trudne - matematyki, fizyki czy chemii. Przy okazji szkoły techniczne mają szansę na pozyskanie studentów, którzy dobrze opanowali podstawy wiedzy z przedmiotów ścisłych, z kolei dla gimnazjów jest to szansa na lepsze wyniki uczniów w egzaminach zewnętrznych" - powiedziała PAP Ząbkiewicz.

Kończący się właśnie projekt "Za rękę z Einsteinem" został zaplanowany na cztery lata - od 2008 do 2012 roku, a jego realizacja kosztować będzie prawie 39 mln zł. W sumie w jego ramach zorganizowanych zostanie ponad 155,5 tys. dodatkowych zajęć. Politechnika Gdańska, która jest liderem projektu, pozyskała fundusze na jego realizację z budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE.

Politechnika Gdańska już wystąpiła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem konkursowym na realizację kolejnej edycji projektu "Za rękę z Einsteinem". "Tym razem dotyczyłby on tylko województwa pomorskiego, bo takie są założenia konkursu ogłoszonego przez resort i polegałby na zintegrowanym nauczenia matematyki i fizyki" - powiedziała PAP Ząbkiewicz. (PAP)

aks/ abe/