Kilkuset polskich nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego z całego kraju oraz uczniów ze Śląska i Małopolski oddało hołd wychowawcom różnych narodowości, którzy zginęli podczas II wojny w obozach zagłady, gettach, łagrach i innych miejscach kaźni. W Marszu Milczenia przeszli przez były niemiecki obóz Auschwitz i złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń. Po południu przy pomniku ofiar w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbędzie się apel poległych.

„Od ponad 30 lat przyjeżdżamy tu czcić pamięć ofiar, przede wszystkim nauczycieli, w tym Mariana Batki, który dobrowolnie poszedł do celi śmierci za młodego więźnia. Zawsze tu jesteśmy i pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju. Ta ofiara nie może zostać zapomniana. Dlatego też staramy się być tu z uczniami. (...)Nasza obecność z młodzieżą w byłym obozie Auschwitz to obowiązek i patriotyczna lekcja, którą młodzi muszą przejść” – powiedział Marek Ćwiek, który jest prezesem okręgu ZNP w Łodzi.

W Marszy Milczenia uczestniczyła uczennica z Suchej Beskidzkiej Patrycja Mikołajek. „Wizyta tutaj uczy pokory i szacunku do tego miejsca i Polaków, którzy tu umarli. Chcę swoją obecnością upamiętnić wszystkich, którzy zginęli za Polskę. Oni żyli w koszmarnych czasach. My mamy prawo mówić, że chcemy się czuć bezpiecznie w naszym kraju. Cieszę się, że żyję w kraju, w którym mogę się czuć bezpiecznie” – powiedziała.

Podczas uroczystości w byłym Birkenau ZNP wręczy wyróżnienie „Ikara”, które przyznaje za działalność na rzecz pokoju. W tym roku otrzymała je Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Uroczystości w byłym niemieckim obozie odbyły się w ramach 32. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju, których organizatorem jest ZNP, największa w Polsce organizacja zawodowa zrzeszająca pracowników oświaty i wychowania. Ich kulminacja tradycyjnie przypada w rocznicę śmierci w obozie Auschwitz polskiego wychowawcy Mariana Batki.

Batko pochodził z Krakowa. Urodził się w 1901 r. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. Trafił do krakowskiego więzienia przy Montelupich. 5 kwietnia został deportowany do Auschwitz. Zmarł w obozie skazany na śmierć głodową 27 kwietnia 1941 r.

W piątek w Ustroniu nauczyciele spotkają się z wicedyrektorem Muzeum Auschwitz Andrzejem Kacorzykiem, który jest zarazem szefem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Obejrzą także spektakl przygotowany przez uczniów z Chorzowa, który opowiada o losach Mariana Batki. (PAP)

szf/ itm/