Głównym celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów.

"W tym konkursie nie ma przegranych. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział, serdecznie gratuluję. Wybór laureatów był bardzo trudny, bo chcielibyśmy nagrodzić wszystkie szkoły" – powiedziała w trakcie uroczystości minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. "Konkurs pokazał, że polscy uczniowie są kreatywni, mają poczucie humoru, wyobraźnię i chcą czytać, jeśli tylko mają dostęp do ciekawych lektur" – dodała.

Rozgrywany był w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. Dodatkowo zdecydowano o nagrodzeniu zespołów szkół.

Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Solcu Kujawskim, drugie miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 289 im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie, trzecie miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. Wyróżnienie trafiło do Szkoły Podstawowej Specjalnej im ks. J. Twardowskiego w Wołominie.

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęły ex aequo: Gimnazjum w Koźmicach Wielkich i Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku, drugie miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 18 w Białymstoku, trzecie miejsce - Gimnazjum im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzkowicach.

Pierwsze miejsce - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - zdobyło II Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, drugie miejsce - Liceum im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, trzecie miejsce - Technikum w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli oraz Technikum w Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie.

Wśród zespołów szkół pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, drugie miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu,trzecie miejsce - Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku.

Specjalne wyróżnienie trafiło do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć listę książek, o przeczytaniu których marzą (może być ich nawet 50). Następnie nagrać krótki film, w którym przekonują, że to właśnie ich szkoła powinna dostać książki, po czym wysłać do razem ze swoją listą książek do MEN. Jedna szkoła mogła przysłać tylko jedną listę i jeden film. Do konkursu zakwalifikowano ponad 1100 filmów, na listach marzeń znalazło się łącznie 636 różnych tytułów książek.

"W naszej bibliotece książek jest mało, o kilkadziesiąt więcej by nam się tu przydało. Półki mamy puste, zobaczcie to sami, ani jednej książki między regałami. My czytamy chętnie, lecz brakuje nam egzemplarzy wielu, a i sami mało w domu mamy (...) Musimy coś czytać, bo my mole książkowe, lecz kiedy dostaniemy jakieś książki nowe? Mamy kilka wydań +Pana Tadeusza+, ale nas to wszystkich nie nęci, nie rusza. Ile można czytać narodową epopeję?" - rapował w zwycięskim filmie z Konina Bartosz Bagrowski.

Wraz z kolegami dziennikarzom powiedział, że chciałby by do szkoły trafiła fantastyka, bo takie książki lubią czytać najbardziej. Na liście marzeń ich szkoły na pierwszymi miejscu znalazła się trylogia J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni", na drugim trylogia Suzanne Collins "Igrzyska śmierci", a na trzecim - "Gra o tron" George'a R.R. Martina. Z kolei uczennice z Technikum w Brożkowie przyznały, że chciałyby do ich szkoły trafiły m.in. książki o miłości.

Kluzik-Rostkowska w rozmowie z dziennikarzami przypomniała, że konkurs "Książki naszych marzeń" to niejedyna inicjatywa resortu edukacji nakierowana na promocję czytelnictwa. Przypomniała, że do końca stycznia 2015 r. każdy zainteresowany może wypełnić specjalny formularz opublikowany na stronie ministerstwa i wskazać propozycje lektur dla uczniów szkół podstawowych. W 2015 r. MEN ma przeznaczyć 15 mln zł na doposażenie w książki bibliotek w szkołach podstawowych. Z kolei w latach 2016-2020 ministerstwa edukacji i kultury będą razem realizować program, którego celem będzie promocja czytelnictwa, poprzez m.in. dalsze doposażanie szkolnych bibliotek. (PAP)

dsr/ par/