"Strefa dla dzieci będzie ostatnim elementem rozwoju EC1, uzupełniającym ofertę Centrum Nauki i Techniki, Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Jej głównym założeniem jest +nauka w ruchu+; poprzez aktywność fizyczną chcemy przygotować najmłodszych do pozyskiwania wiedzy" - zaznaczyła kierownik Wydziału Rozwoju EC1 Łodź-Miasto Kultury Magdalena Kosiada-Sylburska.
Na terenie dawnej zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1, która od kilku lat z powodzeniem przekształca się w przestrzeń dedykowaną kulturze i edukacji, brakowało do tej pory oferty dla najmłodszych. Strefa dla dzieci ma objąć ok. 1 tys. m kw. w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego właśnie kosztem ok. 45,5 mln zł Centrum Nauki i Techniki (CNiT). Myślą przewodnią porządkującą przestrzeń Strefy będą cztery żywioły.
Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 20 mln zł brutto, pozyskane dofinansowanie to prawie 14 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - poinformowała Kosiada-Sylburska.
W ramach projektu zaplanowano m.in. część warsztatową, w której organizowane będą pokazy i zajęcia dla najmłodszych. W wydzielonej Strefie dla rodzica opiekunowie będą mogli zrelaksować się w czasie, gdy ich dziećmi zajmą się animatorzy. Będzie tez możliwość pozostawienia najmłodszych pod opieką profesjonalnej kadry na czas zwiedzania części EC1 przeznaczonej dla dorosłych.

"W centrach nauki, działających na świecie, funkcjonują wydzielone strefy, których oferta przygotowana jest specjalnie dla najmłodszych. Przygotowując się do projektu korzystaliśmy z ich doświadczeń - wzorem dla nas było przede wszystkim paryskie Miasto Nauki i Przemysłu La Villette. Oferta Centrum Nauki i Techniki skupi się na postindustrialnym dziedzictwie związanym z przetwarzaniem energii i prezentuje najważniejsze prawa fizyki i chemii; chcemy uzupełnić ją o model zabawowy wprowadzający dzieci w poważną tematykę" - wyjaśnił dyrektor CNiT EC1 Paweł Żuromski.
Według planów, co roku Strefę dla dzieci odwiedzać będzie docelowo ponad 116 tys. zwiedzających.
Powstające w zachodniej części kompleksu EC1 Centrum Nauki i Techniki ma przyjąć pierwszych zwiedzających w grudniu br. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych - "Przetwarzanie energii", "Mikro i Makro Świat" oraz "Historia wiedzy i cywilizacji". Łącznie ekspozycję ma tworzyć ponad 140 instalacji, w większości interaktywnych. Szacuje się, że rocznie CNiT będzie odwiedzać ok. 430 tys. osób.(PAP)