Lidia Wollman odpowiadać będzie za część poświęconą edukacji przyrodniczej" - poinformował resort edukacji.
Zapowiadany przez MEN podręcznik, który 1 września br. ma trafić do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, będzie miał cztery części: polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą i społeczną. Pierwsza część podręcznika ma być przedstawiona w maju br. Planowane są też materiały ćwiczeniowe, które mają być dostępne w internecie, i poradnik dla nauczycieli.
"Lidia Wollman to doświadczony pedagog z zakresu nauczania początkowego. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, gdzie prowadzi też m.in. praktyki pedagogiczne oraz zajęcia z przedmiotów: teoria i metodyka wychowania przedszkolnego, edukacja społeczno-przyrodnicza w przedszkolu, edukacja środowiskowa z metodyką w kl. I-III, podstawy nauczania o środowisku społeczno-przyrodniczym oraz metodyka nauczania środowiska społeczno-przyrodniczego w kl. I-III" - podkreśla ministerstwo edukacji.
MEN dodaje, że Wollman jest także adiunktem na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Na wydziale tym, który znajduje się w Cieszynie, prowadzi zajęcia z m.in. pedagogiki, dydaktyki, podstaw edukacji wczesnoszkolnej i podstaw nauczania środowiska dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Ponadto Wollman - jak zaznacza resort - jest autorką kilkudziesięciu publikacji dla uczniów i nauczycieli z zakresu metodyki oraz edukacji przyrodniczej. Wykaz wszystkich jej prac można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Resort edukacji zapowiada, że w 2017 r. z bezpłatnych podręczników i materiałów ćwiczeniowych będą mogli korzystać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Główną autorką podręcznika dla pierwszoklasistów jest Maria Lorek. W swoim dorobku ma ona kilkadziesiąt publikacji i podręczników dla dzieci m.in. "Elementarz pierwszej klasy", podręczniki dla klas I-III szkoły podstawowej: "Ele-mele", "Czarodziejski dywan", "Słońce na stole" oraz podręcznik dla zerówki "Apli-papli". Lorek przygotowywała także materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". (PAP)